Październik w bibliotece

Biblioteka Raczyńskich zaprasza do spędzenia u siebie październikowych dni. W ofercie znajdują się m.in. warsztaty, spotkania autorskie oraz zwiedzania. Odbędą się także Dni Kultury Czeskiej oraz zajęcia z serii Czytaty. 

Na zdjęciu widać biało-żółty gmach Biblioteki Raczyńskich. - grafika artykułu
Biblioteka Raczyńskich zaprasza do spędzenia u siebie październikowych dni

Pierwszy tydzień października upłynie w głównym gmachu na spotkaniach z literaturą. 

3 października odbędzie się spotkanie z Niną Majewską-Brown, dotyczące jej najnowszej książki  "Ocalona z Auschwitz. Pójdę za tobą na koniec świata". Opowiada ona o wyborach, miłości i wojennym koszmarze, który zostaje w człowieku i rodzinnych przekazach. Książka powstała we współpracy z Archiwum Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

Jeśli ktoś zastanawia się, jak żyć i nie zwariować, powinien odwiedzić bibliotekę 6 października o 18.00. Tego dnia gościem będzie Katarzyna Miller, psycholożka,  psychoterapeutka, autorka wielu poradników, felietonów i wierszy.

8 i 26 października można się wybrać w podróż po bibliotece oraz historii rodziny Raczyńskich. Na zwiedzanie obowiązują zapisy. 

11 i 15 października odbędą się Dni Kultury Czeskiej. Pierwszego dnia odbędzie się spotkanie dotyczące zmagań tłumaczy z przekładem na czeski  tuwimowskiej "Lokomotywy". Dopełnieniem wieczoru będzie koncert pieśni ludowych z Moraw i morawskiej Słowacji w wykonaniu Terezy Škrhákovej. Kilka dni później, w trzech miejscach Poznania - Bibliotece Raczyńskich, Bibliotece Kórnickiej i Archiwum Państwowym, będzie okazja do podziwiania bezcennych zbiorów. Biblioteka Raczyńskich pokaże jedyny na świecie zachowany kompletny egzemplarz kancjonału braci czeskich wydany w Pradze w 1541 r. "Piesnĕ Chwal Božskych", a Biblioteka Kórnicka m.in. "Chronica Hungarorum" Janosa de Thuroczy, czyli najstarszy czeski druk w swoich zbiorach (Brno 1488).

Dwa ostatnie spotkania z serii Czytaty odbędą się 8 i 22 października. Poruszone zostaną zagadnienia słuchu oraz działalności mózgu. 

Wciąż można odwiedzić także wystawy: "Zbrodniarki Mickiewicza" oraz "Poznań - Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw" w gmachu biblioteki. 

Pełen harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie biblioteki

PD

sieci społecznościowe