Poznań dla seniorów

Miasto rozpoczyna realizację pakietu "Poznań VIVA senior". To pierwsza w Polsce tak kompleksowa propozycja dla starszych osób. Poznańscy seniorzy będą mogli za darmo dojechać taksówką do urzędu, lekarza, zamówić dowóz książek z biblioteki czy skorzystać z usług "złotej rączki".

Poznań dla seniorów
Poznań dla seniorów

Pakiet "Poznań VIVA senior" to efekt pionierskich w skali kraju prac nad polityką senioralną. Podczas ostatniej sesji rady miasta radni zgodnie przyjęli jej program na lata 2017-2021. Dokument wskazuje działania, zadania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się.

- Intensywnie koncentrujemy się na miejskiej polityce senioralnej - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - W Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia. Wspieranie seniorów, dostarczanie im adekwatnych usług, a także odpowiednia organizacja przestrzeni publicznej i integracja międzypokoleniowa są jednymi z najważniejszych priorytetów miasta. Chcemy działać nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim wspólnie z nimi. Ich potencjał i energia zbyt długo pozostawały niezauważane.

Pakiet "Senior VIVA Poznań" ma poprawić jakość życia najstarszych poznaniaków. Wśród zawartych w nim propozycji nich jest m.in. projekt "Złota rączka dla seniora", dzięki któremu starsi poznaniacy mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach technicznych. 23 października rusza też "Taksówka dla seniora".

- To projekt, który ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców miasta - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Miasto zapewni bezpłatne usługi transportowe dla seniorów, którzy skończyli 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Dzięki temu będą oni mogli dojechać taksówką do urzędu, lekarza-specjalisty czy na groby bliskich. Dodatkowo chcemy też zapewnić darmowy dowóz wypożyczonych książek tym seniorom, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki. Trwają prace nad dopracowaniem szczegółów projektu, ale chcemy go uruchomić jeszcze w tym roku.

Żeby zamówić taksówkę, senior będzie musiał najpierw zadzwonić na infolinię Biura Poznań Kontakt - to rozwiązanie wprowadzono dla zwiększenia bezpieczeństwa starszych poznaniaków. Z samochodu można skorzystać dwa razy w miesiącu. Projekt prowadzony jest pilotażowo, a jeśli się sprawdzi, zostanie przedłużony.

Kolejną innowacją jest planowany projekt dopłat do małych remontów dla seniorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. Chodzi o drobne prace, które pomogą w przystosowaniu mieszkania do potrzeb starszych osób - np. likwidacja progów czy wymiana głębokiej wanny na kabinę prysznicową. Wszystko po to, by seniorzy byli jak najdłużej samodzielni i nie musieli się przeprowadzać.

Miasto proponuje starszym poznaniakom również "Pudełko życia", które ma ułatwić służbom medycznym dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora. Pudełko zawiera m.in. informacje o przyjmowanych lekach, przebytych operacjach oraz numer kontaktowy do bliskich. Można je odebrać z Centrum Inicjatyw Senioralnych, a następnie wypełnić załączoną do niego ankietę i umieścić pudełko w lodówce, gdzie w razie potrzeby łatwo znajdą je ratownicy medyczni.

W Poznaniu działa też mobilny punkt pomocy medycznej prowadzony przez Fundację Signum Caritatis. Pacjenci przyjmowani są w ambulansie medycznym, który może przemieszczać się po mieście.

Potrzeby poznańskich seniorów brane są pod uwagę przy realizacji miejskich inwestycji, projektów i zadań - likwidowane są bariery architektoniczne, w parkach i na osiedlach ustawiane są ławki, a tabor tramwajowy i autobusowy uzupełniany jest niskopodłogowymi pojazdami. W efekcie w lipcu 2016 roku miasto zostało przyłączone do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

- Poznańska Rada Seniorów jest mocna siłą tych, którzy ją wspierają - mówi Zdzisław Szkutnik - przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów - Nie byłoby tych wszystkich inicjatyw, gdyby nie modelowa współpraca i doskonałe relacje z władzami miasta. W 2014 roku przed wyborami samorządowymi chodziłem na spotkania z kandydatami na prezydenta miasta i słuchałem, jakie mają propozycje dla seniorów. Teraz mogę szczerze powiedzieć, że prezydent Jacek Jaśkowiak spełnił swoje obietnice wyborcze z naddatkiem - a przecież to jeszcze nie koniec! Już teraz pracujemy nad kolejnymi pomysłami.

Prezydent Poznania zaprosił też inne polskie miasta do wspólnego tworzenia polityki senioralnej. Na propozycję współpracy odpowiedziały władze ponad 20 innych samorządów, w tym prezydenci Warszawy, Krakowa, Gdańska, Gdyni, Szczecina, Bydgoszczy, Torunia, Lublina czy Łodzi. W lipcu ich przedstawiciele przyjechali do Poznania, by razem wypracować wspólną strategię. Efektem rozmów była deklaracja współpracy, która została uroczyście podpisana przez przedstawicieli 21 samorządów w Poznaniu, podczas dwudniowej konferencji "Miasta przyjazne starzeniu się".

- Wymiana doświadczeń sprawia, że dobre praktyki wprowadzone w jednym mieście mogą być wykorzystane w innych, a to bardzo ważne - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Zwykle życzy się seniorom stu lat. My również życzymy im stu lat i więcej - ale spędzonych w komforcie, w miastach, które są przyjazne starzeniu.

Aby  skutecznie wymieniać się doświadczeniami i wiedzą, miasta m.in. powołają zespół ekspercki do spraw polityki senioralnej. Zespół zajmie się obszarami kluczowymi dla rozwoju miast przyjaznych starzeniu się: eksperci przyjrzą się m.in. przestrzeni publicznej, budynkom, transportowi, mieszkalnictwu, usługom społecznym czy ochronie zdrowia.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe

Załączniki