Poznań pamięta o Czerwcu '56

Kulminacja obchodów rocznicy pamiętnego zrywu robotników odbędzie się w najbliższy piątek. Po południu pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca w imieniu mieszkańców miasta kwiaty złoży Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Głównym punktem obchodów będzie uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56, która rozpocznie się o godz. 18.30
Głównym punktem obchodów będzie uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56, która rozpocznie się o godz. 18.30

Od miesiąca Poznań czci pamięć uczestników zrywu poznańskiego Czerwca '56. Kulminacja obchodów odbędzie się w najbliższy piątek, ale dzień wcześniej również będzie można wziąć udział w uroczystościach.

27 czerwca w samo południe Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania złoży kwiaty pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych. Pomnik znajduje się u zbiegu ul. Solnej i ul. Stanisława Hejmowskiego.

Tego samego dnia o godz. 17 uczestnicy, kombatanci Poznańskiego Czerwca '56 i ich rodziny spotkają się z władzami wojewódzkimi i miejskimi.  

Kulminacja obchodów będzie miała miejsce 28 czerwca, w piątek. Już o godz. 6 rano pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski, kwiaty złoży Stanisław Tamm, sekretarz miasta.

Przed południem przedstawiciele Miasta Poznania złożą też kwiaty pod tablicą studentów poległych w Czerwcu '56 i pod tablicami pamiątkowymi przy ZNTK i przy dawnej zajezdni MPK. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na skwer im. Trzech Tramwajarek, a potem na ul. Kochanowskiego pod Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim. Kwiaty będą złożone również pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

O godz. 14.15 rozpocznie się uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski - Poznań S.A., a o godz. 17:00 - uroczysta msza św. w kościele oo. dominikanów w intencji Ofiar Czerwca '56

Głównym punktem obchodów będzie uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56, która rozpocznie się o godz. 18.30. Weźmie w niej udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:http://www.poznan.pl/mim/czerwiec56/

PROGRAM OBCHODÓW:

Piątek, 28 czerwca:

6:00 - składanie kwiatów  pod tablicą pamiątkową

brama Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski, ul. 28 Czerwca 1956

8:00 - składanie kwiatów pod tablicą studentów poległych w Czerwcu '56

Politechnika Poznańska, pl. Marii Curie Skłodowskiej

8:45 - składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową

ZNTK S.A., ul. Robocza

9:45 - składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową

dawna zajezdnia MPK, ul. Gajowa

(przemarsz uczestników z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na Skwer im. Trzech Tramwajarek,a następnie na ul. Kochanowskiego pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r)

10:30 - złożenie wspólnej wiązanki kwiatów, skwer im. Trzech Tramwajarek

ul. Dąbrowskiego

11:00 - uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r.

ul. Kochanowskiego

11:45 - złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

ul. Kochanowskiego

14:15 - uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski - Poznań S.A.

ul. 28 Czerwca 1956 223/229

17:00 - uroczysta msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56

kościół oo. Dominikanów, al. Niepodległości

Ok. 18:15 - przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca "56

al. Niepodległości, pl. A. Mickiewicza

18:30 - uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56

- odśpiewanie hymnu państwowego

- wystąpienie Prezydenta Miasta Poznania - Jacka Jaśkowiaka

- odśpiewanie utworu "Mury" Jacka Kaczmarskiego przez Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego

- wystąpienie Przedstawiciela Związków Kombatanckich

- wystąpienie Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność

- ceremonia składania kwiatów

Informacje komunikacyjne

E związku z obchodami 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca w dniach 27-28 czerwca wprowadzane będą czasowe zmiany w organizacji ruchu.
W czwartek 27 czerwca, w związku z uroczystościami w rejonie ul. Hejmowskiego, ograniczona będzie możliwość parkowania, a w godzinach od 11:50 do 13:00 zamknięty dla ruchu pojazdów (z wyjątkiem upoważnionych) będzie końcowy odcinek ul. Kulasa.
W piątek 28 czerwca obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się na ul. Kochanowskiego i Krasińskiego. W godzinach od 9:30 do 11:00 zamknięta dla ruchu pojazdów będzie ulica Gajowa, a w godzinach od 10:30 do 13:00 - ul. Kochanowskiego (od ul. Dąbrowskiego do ul. Poznańskiej) oraz ul. Krasińskiego (od ul. Mickiewicza do ul. Kochanowskiego). W godzinach od 9:00 do 13:00 mogą występować krótkotrwałe utrudnienia w zwiazku z uroczystościami i przemarszem spod dawnej zajezdni przy ul. Gajowej, ulicami: Sienkiewicza, Słowackiego i Kochanowskiego, do budynku Komendy Głównej Policji. Przemarsz będzie zabezpieczany przez Policję.
Przy bramie głównej zakładów H. Cegielski - Poznań S.A. w piątek w godzinach od 14:10 do 15:15 zamknięty dla ruchu (z wyjątkiem upoważnionych) będzie odcinek ul. 28 Czerwca 1956 r. pomiędzy ulicami Wspólną i Hetmańską. Objazd wyznaczono ulicami: Hetmańską, Dolna Wilda i Wspólną. Poranne uroczystości przed bramą FPS na ul. 28 Czerwca 1956 r. i przed tablicą pamiątkową na ul. Roboczej odbędą się bez utrudnień w ruchu pod nadzorem Policji.
W związku z przemarszem spod kościoła oo. Dominikanów przy al. Niepodległości na uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca na pl. Mickiewicza w piątek w godzinach od 18:00 do 18:30 zamknięty dla ruchu pojazdów (z wyjątkiem upoważnionych) będzie odcinek al. Niepodległości od ul. Libelta do ul. Św. Marcin oraz ul. Kowalczyka.
Ponadto w piątek 28 czerwca ok. godziny 20:00 z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jeżycach wyruszy procesja religijna, która w asyście Policji i służb kościelnych przejdzie ul. Dąbrowskiego, Fredry i al. Niepodległości na pl. Mickiewicza. Na czas trwania procesji wstrzymywany będzie ruch na jej trasie.
Na wniosek Policji możliwe są inne czasowe zmiany w organizacji ruchu. Kierowcy proszeni są o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami parkowania.

AW