Poznań-Shenzhen - współpraca od blisko 30 lat

30 lipca obchodzimy 28. rocznicę podpisania umowy partnerskiej pomiędzy stolicą Wielkopolski a chińskim Shenzhen. Od tego czasu współpraca obejmuje obszary takie jak nauka, edukacja, kultura czy gospodarka. Jednym z nich jest także ochrona zdrowia. Od początku pandemii oba miasta wspierały się w walce z koronawirusem.

Shenzhen z lotu ptaka. - grafika artykułu
Poznań współpracuje z Shenzhen od 1993 roku, fot. Wikipedia/Wpcpey.

Gdy na początku 2020 roku koronawirus szerzył się w Chinach, przedstawiciele Shenzhen zwrócili się do Poznania z prośbą o listę firm, w których można kupić wyposażenie ochrony osobistej głównie dla personelu medycznego. Odpowiednie informacje zostały zebrane, przetłumaczone, a następnie szybko wysłane. Słowa otuchy dla mieszkańców partnerskiego miasta przesłał też wówczas Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Kiedy koronawirus dotarł do stolicy Wielkopolski, na wsparcie ze strony Shenzhen nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w marcu lekarze z tamtejszego Third People's Hospital of Shenzhen, szpitala osiągającego jedne z najlepszych wyników w leczeniu zakażeń koronawirusem, odbyli wideokonferencję z przedstawicielami szpitala J. Strusia, podczas której podzielili się swoją wiedzą o walce z wirusem z poznańskimi medykami.

W ramach wzajemnego wsparcia Shenzhen przekazało również 20 tys. maseczek na rzecz Poznania. Razem ze środkami ochronnymi do stolicy Wielkopolski trafił też list od burmistrza miasta partnerskiego.

W poprzednich latach oba miasta wymieniały się dobrymi praktykami w wielu obszarach. W 2019 r. przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania uczestniczyli w Międzynarodowym Forum na temat Smart City w Shenzhen, w którym udział wzięły osoby z delegacji zagranicznych, a także liderzy światowego przemysłu oraz specjaliści z miast partnerskich. W 2018 r. w Poznaniu odbyło się spotkanie z delegacją Shenzhen na temat ochrony zabytków - podczas wizyty goście z Chin zapoznali się z osiągnięciami Poznania z zakresu zadań związanych z ochroną zabytków oraz dziedzictwa kulturowego. 

Współpraca dotyczy także edukacji. W latach 2014-2015 dzięki partnerstwie miasta poznańscy studenci mogli przez rok studiować w tej wielomilionowej chińskiej metropolii. To za sprawą dwóch edycji stypendiów Shenzhen Universiade International Scholarship Foundation.

Kolejnym z filarów partnerstwa jest handel i gospodarka. W 2017 r. delegacja Biura Obsługi Inwestorów wzięła udział w China Hi-Tech Fair. To największe targi nowoczesnych technologii w Chinach, w których uczestniczyły firmy, eksperci i przedstawiciele miast z całego świata. Była to doskonała okazja, żeby zaprezentować Poznań jako dynamiczny ośrodek biznesu, innowacyjności i kreatywności. Dwa lata wcześniej delegacja Miasta wzięła udział w spotkaniach z firmami produkcyjnymi w Shenzhen, podczas których zapoznano się z ofertą firm i rozmawiano o możliwości ich ekspansji w Polsce i Poznaniu, np. poprzez zakładanie centrów badawczo-rozwojowych.

Shenzhen tonadbrzeżne miasto, w południowej części prowincji Guangdong, nieopodal Hongkongu. Prawa miejskie otrzymało w 1979 roku, a rok później utworzona została tu pierwsza chińska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W ciągu ostatnich 30 lat Shenzhen przekształciło się z nadgranicznej wioski rybackiej w nowoczesną metropolię. Obecnie jest prężnym chińskim ośrodkiem przemysłowym i naukowo - technicznym z charakterystycznym sektorem zaawansowanych technologii.

Umowę partnerską między miastami podpisano w 1993 roku. W Urzędzie Miasta Poznania współpracą zagraniczną zajmuje się Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.

Więcej na temat współpracy można znaleźć na stronie poznan.pl.