Poznańskie projekty walczą o Nagrodę Karty Różnorodności

Aż cztery projekty z Poznania zostały zakwalifikowane do prestiżowego konkursu organizowanego przez Kartę Różnorodności. O nagrodę walczą: coaching dla rodziców i kobiet oraz porady prawne dla mam realizowane przez Poznańskie Centrum Świadczeń, Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz "Pojęciownik równościowy". Głosowanie trwa, każdy może wziąć w nim udział.

Grafika przedstawia rysunek telefonu i informacje o głosowaniu. - grafika artykułu
Cztery poznańskie projekty walczą o Nagrodę Karty Różnorodności

Organizatorem konkursu jest Karta Różnorodności - międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, realizowana w 26 krajach Unii Europejskiej. W ramach programu pracodawcy zobowiązują się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podpisał Kartę już w 2016 roku. 

W tegorocznej edycji przesłano 129 zgłoszeń. Swoje inicjatywy z obszarów różnorodności, równości i włączania mogły zgłaszać firmy o dowolnej wielkości, samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, instytucje kultury oraz instytucje publiczne.

Nagrody Karty Różnorodności zostaną przyznane w trzech kategoriach:

  • DEI w biznesie,
  • DEI w sektorze pozabiznesowym,
  • DEI w samorządach.

Poznań dla równości i różnorodności

W ostatniej z nich aż cztery z sześciu propozycji to projekty z Poznania. Są wśród nich: 

  • Centrum Inicjatyw Rodzinnych (CIR). Działa w Poznaniu od grudnia 2016 roku. Było pierwszym tego typu miejscem w Polsce. Jego zadaniem jest promowanie rodziny i wspieranie jej rozwoju, a szczególną rolą -  budowanie przestrzeni do dialogu oraz integracji lokalnych społeczności. W CIR organizowane są warsztaty, szkolenia i porady dla mieszkanek i mieszkańców Poznania.
  • "Dobre pytanie" - coaching dla rodziców oraz "Kobieca Strona POZnania" - warsztaty coachingowe dla kobiet. Ideą obu projektów (realizowanych w CIR) jest dostępna i bezpłatna możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia coacha i trenera rozwoju osobistego. "Kobieca Strona POZnania" to tematyczne warsztaty kierowane do poznanianek. Dotyczą m.in. autoprezentacji, planowania i wyznaczania celów, zarządzania sobą w czasie, optymizmu, pewności siebie, pracy ze zmianą, poczucia własnej wartości i siły osobistej czy odporności psychicznej. "Dobre pytanie" to propozycja dla rodziców, którzy chcą pogłębiać kompetencje wychowawcze, mam powracających na rynek pracy, osób napotykających na trudności wychowawcze, ale także dla tych, którzy dopiero oczekują dziecka. 
  • "Dobre Prawo dla Mamy" - również realizowane były w Centrum Inicjatyw Rodzinnych. To cykl bezpłatnych, indywidualnych porad prawnych dla mam we współpracy z zatrudnionymi w Poznańskim Centrum Świadczeń radczyniami prawnymi. Inicjatywa powstała, by zwiększyć świadomość prawną młodych matek i udzielić im wsparcia w tym momencie życia, w którym są one szczególnie obciążone. Porady dotyczyły m.in. kwestii związanych z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim lub prawami przysługującymi matce jako pracowniczce. 
  • "Pojęciownik równościowy" - to rodzaj praktycznego słowniczka. Zbiera on i wyjaśnia podstawowe pojęcia i określenia, których warto używać, jeśli chce się mówić i pisać językiem szacunku. Punktem wyjścia było założenie, że język ma wpływ na relacje, przekonania i działanie ludzi. Może włączać, otwierać, wspierać, wzmacniać godność i równość, edukować, podkreślać wspólnotę praw człowieka. Ale może także wykluczać, zamykać, dyskryminować i poniżać. Więcej informacji na stronie poznan.pl.

- Cieszę się, że projekty związane z Poznańskim Centrum Świadczeń zostały docenione. Samo znalezienie się w gronie nominowanych to duży zaszczyt - mówi Bartłomiej Surówka, p.o. dyrektora PCŚ. - Równość i różnorodność są dla nas bardzo ważne, bo chcemy, aby w Poznaniu każdy mógł czuć się jak u siebie. 

Jak zagłosować na poznańskie projekty?

Do 10 kwietnia 2024 r. można zagłosować na najciekawsze inicjatywy zakwalifikowane do drugiej edycji konkursu "Nagroda Karty Różnorodności". Wystaczy wejść na stronę fob.home.pl/nagroda-kr i oddać głos na wybrane projekty. Adres e-mail jest niezbędny do weryfikacji. Głos zostanie zapisany w systemie i stanie się ważny dopiero po potwierdzeniu poprzez kliknięcie w link przesłany na podany adres.

Nagroda internautów wraz z pozostałymi wyróżnieniami zostaną przyznane 23 kwietnia, podczas inauguracji Miesiąca Różnorodności we Wrocławiu. 

AW