Samorządowy Okrągły Stół w sprawie uchodźców z Ukrainy

Samorządowcy, eksperci, działacze NGO, związkowcy, przedstawiciele świata biznesu i nauki przez dwa dni pracowali nad tzw. "białą księgą", czyli zestawem rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę ponad 3 mln obywateli z Ukrainy. Dokument trafi niebawem do premiera, prezydenta oraz marszałków Sejmu i Senatu oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Samorządowy Okrągły Stół odbywał się we Wrocławiu. W rozmowach brał udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Zdjęcie przedstawia uczestników obrad siedzących przy okrągłym stole. - grafika artykułu
Samorządowy Okrągły Stół w sprawie uchodźców z Ukrainy/ fot. UM Wrocław

- Celem naszych rozmów było opracowanie rozwiązań, bez których zarządzanie kryzysem migracyjnym i sprostanie kluczowym wyzwaniom związanym z napływem do Polski ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy jest w dłuższej perspektywie niemożliwe. Wypracowane we Wrocławiu rekomendacje przedstawimy stronie rządowej - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziękujemy za postawę Polek i Polaków, którzy wykazali niesamowitą gościnność, ale we współpracy z innymi samorządami i środowiskiem ukraińskim musimy przejść do rozwiązań systemowych - tak, abyśmy mogli współpracować i współdziałać, dopóki Ukraina nie wygra wojny ze zbrodniczym reżimem rosyjskim.

W niedzielę, 8 maja na stadionie Tarczyński Arena zorganizowano rozmowy w grupach, które zajmowały się różnymi aspektami pomocy uchodźcom: integracją społeczną i działaniami obywatelskimi, rynkiem pracy i gospodarką, mieszkalnictwem, edukacją i nauką, finansami i legislacją, bezpieczeństwem i cyberbezpieczeństwem, ochroną zdrowia i pomocą społeczną oraz wsparciem Ukrainy. Wszyscy uczestnicy rozmów podkreślali, jak ważna jest współpraca rządu, samorządu, NGO - również z instytucjami międzynarodowymi.

W poniedziałek, czyli w drugim dniu obrad uczestnicy Samorządowego Okrągłego Stołu spotkali się we wrocławskiej Hali Stulecia, gdzie podzielili się wypracowanymi rekomendacjami. 

- Zryw obywateli, organizacji pozarządowych i samorządów pomógł nam przyjąć miliony uchodźców, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju. Teraz jest czas na myślenie o rozwiązaniach systemowych. Dlatego właśnie spotykamy się tutaj w tak licznym gronie. Poszukujemy rozwiązań i rekomendacji w różnych obszarach, które, mamy nadzieję, zostaną uwzględnione przez polski rząd, bo to on będzie ich adresatem i liczymy na to, że będą następnie wprowadzone do polskiego porządku prawnego - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski - największej polskiej organizacji zrzeszającej ok. 450 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy reprezentują ponad 22 mln mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii. Udział w nim wzięło ponad 120 osób, w tym samorządowcy i przedstawiciele 40 organizacji pozarządowych, biznesowych i zajmujących się obszarem nauki, a także przedstawiciele społeczności ukraińskiej.

- Jako Ukrainiec i mieszkaniec Wrocławia, bardzo dziękuję za ogromną pomoc Polakom. Jednak wyzwania przed nami są dłuższe niż przewidywaliśmy, dlatego obecnie pomaganie musi być wsparciem mądrym, a do tego potrzebna jest strategia i polityka migracyjna - mówił Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina. 

Z uczestnikami Samorządowego Okrągłego Stołu online połączył się także Witalij Kliczko - mer Kijowa, który podziękował za pomoc okazaną jego rodakom. 

- Widzimy naszą przyszłość, jako członkowie europejskiej rodziny. Tak samo, jak Polska. Jesteście dla nas dobrym przykładem. Widzimy również teraz, kto jest prawdziwym przyjacielem naszego kraju. Nigdy nie zapomnimy okazanej nam przez Was pomocy. Chcę pozdrowić i wyrazić mój szacunek do każdego z Was - mówił Witalij Kliczko, mer Kijowa.

Wszystkie zebrane rekomendacje oraz głosy z dyskusji posłużą do stworzenia finalnej białej księgi - czyli pełnego zbioru propozycji i niezbędnych zmian prawnych. Dokument w ciągu kilku tygodniu otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej, Premier oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

AJ/ UM Wrocław

Załączniki