Wydarzenia na planie Pokaż na planie
.

Komputer kwantowy - u progu nowych możliwości

2021-01-20 ( środa )
17:30-19:30
webinar online

Komputery kwantowe to jedna z budzących największe zainteresowanie i nadzieje rewolucji technologicznej w tym stuleciu. Technologia ta daje nam szanse na rozwiązywanie problemów do tej pory nieosiągalnych dla komputerów klasycznych, a jej szerokie zastosowanie wkrótce będziemy mogli obserwować przy optymalizacji złożonych procesów, szeroko rozumianej symulacji i modelowaniu nowych materiałów, itp. Coraz częściej będziemy spotykali się z nowymi pojęciami takimi jak qubit, quantum volume, splątanie, superpozycja, które są używane w informatyce kwantowej.

Firma IBM stworzyła pierwszą w branży inicjatywę mającą na celu budowę komputerów kwantowych przeznaczonych dla biznesu, inżynierii i nauki. Działania te obejmują rozwój pełnego środowiska pozwalającego na wykorzystanie technologii kwantowych i jednocześnie aktywne poszukiwanie zastosowań. Kluczem do sukcesu jest stworzenie otwartego środowiska, które gromadzi wszystkich entuzjastów informatyki kwantowej. IBM Quantum jest inicjatywą mająca na celu nie tylko budowę uniwersalnych komputerów kwantowych, ale również stworzenie szerokiej społeczności dookoła tej inicjatywy. Przykładem takiego działania jest chociażby platforma IBM Quantum Experience dostępna dla każdej osoby pragnącej wypróbować tą technologię, czy też praca nad otwartym frameworkiem programistycznym o nazwie Qiskit.

Podczas najbliższego spotkania w pierwszej, teoretycznej części wyjaśnimy ideę uniwersalnego komputera kwantowego, przykładowe zastosowania, rozwój tej technologii, itp. W drugiej, praktycznej części wspólnie rozpoczniemy przygodę z programowaniem komputerów kwantowych. Tutaj każdy będzie mógł uruchomić swój eksperyment kwantowy i rozpocząć praktyczną "zabawę" z informatyką kwantową.

Osoby prowadzące: Piotr Beńke oraz Piotr Biskupski

Termin: 20 stycznia 2021, godz. 17:30- 19:30

Zapisy: plusjeden@um.poznan.pl

Szkolenie odbędzie się przy pomocy aplikacji Cisco Webex. Link pozwalający dołączyć do sesji zostanie Państwu przesłany dzień przed szkoleniem