Powiększ tekst
Dużo informacji o wykładzie popularnonaukowym, w tle graficzne wyobrażenie lasera.

Od balonów do laserów: niezwykłe zastosowania termodynamiki - wykład online

08.05.2025
11:00
Transmisja online:
Dołącz tutaj
Wstęp wolny
Opis

Najbliższy wykład "Fizyki Wartej Poznania" będzie poświęcony temu jak badania nad gazami doskonałymi zainspirowane m.in. wynalezieniem balonów na ciepłe powietrze doprowadziły do rozwinięcia się fizyki statystycznej. Z kolei, fizyka statyczna przyczyniła się do wynalezienia laserów.

Ścieżką historii fizyki, na której słuchacze zapoznają się z wieloma podstawowymi pojęciami fizyki statystycznej i termodynamiki, podążymy wraz z prelegentem dr. inż. Krzysztofem Ptaszyńskim już w czwartek 8 maja 2025 roku. To wtedy odbędzie się wykład on-line z cyklu "Fizyka Warta Poznania" pt. "Od balonów do laserów: niezwykłe zastosowania termodynamiki". Prelegent jest pracownikiem naukowym w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk. W swojej pracy naukowej zajmuje się teoretycznym opisem transportu prądu i ciepła w układach wielkości rzędu nanometrów. Przedmiotem jego badań jest termodynamika silników cieplnych niezwykłych z tego powodu, gdyż wykorzystywane w nich są zjawiska kwantowe.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie na wykład on-line 8 maja 2025 r. o godz. 11:00.

Link do wydarzenia będzie dostępny na stronie internetowej: Fizyka Warta Poznania (ifmpan.poznan.pl).

Wykład będzie również udostępniony na kanale YouTube: Fizyka Warta Poznania (youtube.com), w późniejszym terminie w wersji z napisami.

Pytania do prelegenta można kierować przez kanał YouTube "Fizyka Warta Poznania" w komentarzach pod materiałem oraz poprzez stronę Fb: Fizyka Warta Poznania... (facebook.com).

Wykładom "Fizyka Warta Poznania" patronują:

  • Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
  • Prezydent miasta Poznań,
  • Mensa Polska,
  • Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Wykłady "Fizyka Warta Poznania" objęte są finansowaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II" - POPUL/SP/0388/2023/01

  • Wydarzenie bez barier: tak
Baner
Dużo informacji o wykładzie popularnonaukowym, w tle graficzne wyobrażenie lasera. Pobierz baner (JPEG, 281,32 kB)