
Od balonów do laserów: niezwykłe zastosowania termodynamiki - wykład online
Najbliższy wykład "Fizyki Wartej Poznania" będzie poświęcony temu jak badania nad gazami doskonałymi zainspirowane m.in. wynalezieniem balonów na ciepłe powietrze doprowadziły do rozwinięcia się fizyki statystycznej. Z kolei, fizyka statyczna przyczyniła się do wynalezienia laserów.
Ścieżką historii fizyki, na której słuchacze zapoznają się z wieloma podstawowymi pojęciami fizyki statystycznej i termodynamiki, podążymy wraz z prelegentem dr. inż. Krzysztofem Ptaszyńskim już w czwartek 8 maja 2025 roku. To wtedy odbędzie się wykład on-line z cyklu "Fizyka Warta Poznania" pt. "Od balonów do laserów: niezwykłe zastosowania termodynamiki". Prelegent jest pracownikiem naukowym w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk. W swojej pracy naukowej zajmuje się teoretycznym opisem transportu prądu i ciepła w układach wielkości rzędu nanometrów. Przedmiotem jego badań jest termodynamika silników cieplnych niezwykłych z tego powodu, gdyż wykorzystywane w nich są zjawiska kwantowe.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie na wykład on-line 8 maja 2025 r. o godz. 11:00.
Link do wydarzenia będzie dostępny na stronie internetowej: Fizyka Warta Poznania (ifmpan.poznan.pl).
Wykład będzie również udostępniony na kanale YouTube: Fizyka Warta Poznania (youtube.com), w późniejszym terminie w wersji z napisami.
Pytania do prelegenta można kierować przez kanał YouTube "Fizyka Warta Poznania" w komentarzach pod materiałem oraz poprzez stronę Fb: Fizyka Warta Poznania... (facebook.com).
Wykładom "Fizyka Warta Poznania" patronują:
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
- Prezydent miasta Poznań,
- Mensa Polska,
- Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Wykłady "Fizyka Warta Poznania" objęte są finansowaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II" - POPUL/SP/0388/2023/01
- Wydarzenie bez barier: tak
