Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Odyseja kulturowa - Wystawa plenerowa Karoliny Andrys - Kiedy Mieszko stawiał grody

28.06 – 28.02.2025

Karolina Andrys (archeolog) otworzy wystawę zatytuowaną Kiedy Mieszko stawiał grody.

Wystawa plenerowa "Kiedy Mieszko stawiał grody..." ma na celu ukazanie zależności czasowych między wydarzeniami, które zajmowały Świat w czasach panowania naszego pierwszego władcy. Co działo się w X wieku na Dalekim Wschodzie? Czym zajmowali się w tym czasie mieszkańcy Ameryki Południowej? Na te i inne pytania odpowiedź czeka w plenerze Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, naprzeciwko wejścia do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

28 czerwca 2024 r. (piątek) o godzinie 11:00 dyrekcja Muzeum Archeologicznego w Poznaniu zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim.

Wstęp wolny.

Wystawa jest częścią projektu Odyseja kulturowa dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Program pt. "Odyseja kulturowa" jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku pod wspólnym tytułem Akademia Genius loci. Głównym celem planowanej w 2024 roku edycji cyklu, będzie przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej inspirowane eposem Homera "Odyseja". Tym samym uwagę poświęcić chcemy problematyce PODRÓŻY i ukazywaniu jej zmiennej oraz różnorodnej roli. Podróż Odyseusza jest pewnego rodzaju alegorią wędrówki życia. Bohater eposu wędruje ale ostatecznym celem jest powrót do swojego domu. Chcemy skonfrontować dalekie i bliskie poszukując odpowiedzi na pytanie co jest bliskie naszej kulturze? Archeolodzy zaproszą do podroży w czasie do różnych centrów cywilizacyjnych. Humaniści: historycy, kulturoznawcy, filolodzy a także filozofowie zabiorą słuchaczy w podróż po różnych aspektach kultury i jej wyznacznikach. Podróż objawi się jako zdobywanie i podbój ale też jako poszukiwanie pożywienia, pracy, jako "rozrywka" i chęć poznania lub pielgrzymowanie.

Załącznik