"Można napisać wszystko, co tylko chcemy i włożyć w to kawałek siebie" - dwoje uczniów z Poznania zadebiutowało w książce z opowiadaniami science-fiction!

Właśnie ukazała się książka "Startujemy w przyszłość". To zbiór 30 opowiadań science-fiction, których autorami są laureaci 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych "Popisz się talentem", organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Wśród młodych pisarzy są  Wojciech Zerbst - uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 65 w Poznaniu oraz Jadwiga Kończak - uczennica klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 48 w Poznaniu.

Zdjęcie dekoracyjne - grafika artykułu
"Można napisać wszystko, co tylko chcemy i włożyć w to kawałek siebie" - dwoje uczniów z Poznania zadebiutowało w książce z opowiadaniami science-fiction!

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Dlatego też tematem przewodnim "Popisz się talentem" był "Świat za sto lat". Dzieci nadesłały do oceny jury aż 4023 teksty. To drugi najlepszy wynik w historii konkursu! Spośród nich wybrano 30 najlepszych prac, które mówiły o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości. Wśród nich znalazły się opowiadania Wojciecha Zerbsta pt. "Konkurs potraw" oraz Jadwigi Kończak pt. "Niedotrzymana obietnica". Laureaci podzielili się z nami swoimi wrażeniami:

Wojciech Zerbst:

  • "Od kiedy nauczyłem się chodzić, zacząłem również kopać piłkę. Od kiedy nauczyłem się mówić, moją pasją były literki. Nauka czytania przyszła z łatwością, czytałem sam już w przedszkolu. Moja przygoda z pisaniem zaczęła się już w zerówce. Wtedy też już wiedziałem, że oprócz piłki nożnej (którą uwielbiam), drugą moją pasją będą książki oraz pisanie. Moment, w którym dowiadujesz się o wygranej, to jest coś o czym nie da się zapomnieć. To jakby wygrać Ligę Mistrzów wśród pisarzy!

Jadwiga Kończak:

  • "Konkurs literacki "Popisz się talentem" to świetna zabawa dla osób kochających pisać, albo tych którzy przygodę z pisaniem dopiero zaczynają. Cieszę się, że takie konkursy powstają, ponieważ dzieci jak i młodzież mogą przekazać swoje zdanie na temat wielu spraw - mój pomysł na opowiadanie był zaczerpnięty z obserwacji otoczenia - musimy zacząć dbać o planetę, o rośliny i zwierzęta, a także o samych siebie. 

Konkurs "Popisz się talentem" jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce, Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w "Popisz się talentem" daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Dochód z jej sprzedaży przekazywany jest zawsze na cele społeczne.

  • "Startujemy w przyszłość" to książka, która oferuje czytelnikowi wiele emocji i inspiracji. To 30 tekstów, które skrzą się od świeżych pomysłów i odważnych wizji naszej przyszłości. W swoich opowiadaniach dzieci stworzyły niezwykłe fantastyczne światy - w niektórych ludzkość pokonała najważniejsze problemy, w innych musi mierzyć się z konsekwencjami własnych błędów z teraźniejszości. Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym uczestnikom, a książkę "Startujemy w przyszłość polecamy do wspólnego, rodzinnego lub klasowego czytania- komentuje Małgorzata Jankowska koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu. 

We wszystkich 5 edycjach konkursu wzięło udział już 16.801 uczniów z całego kraju, a aż 146 zadebiutowało w pokonkursowych książkach, oficjalnie rozpoczynając ścieżkę swojej literackiej kariery! Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: "Ukryte światy", "Tajemnicza wyprawa", "Wielka księga Marzeń", "Zwierzaki mają głos" i najnowsza "Startujemy w przyszłość".  Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.

sieci społecznościowe