NIELETNI W MŁODZIEŻOWYCH OŚRODKACH WYCHOWAWCZYCH
Orzeczenia sądów wreszcie mogą być wykonane
Ponad 2 tys.orzeczeń o umieszczeniu nieletnich w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii nie było do dziś wykonywanych.
Jest szansa, że się to zmieni. Po ponad roku zwlekania minister edukacji narodowej i sportu wydał rozporządzenie, w którym określił szczegóły kierowania i przyjmowania nieletnich do ośrodków, zwalniania z nich i pobytu w tych ośrodkach.
W sprawie brakującego rozporządzenia głos zabierali niejednokrotnie sędziowie rodzinni, a ostatnio i poważnie zaniepokojony Paweł Jaros, rzecznik praw dziecka.
Kolejka postanowień
Starostwa powiatowe w całej Polsce zbierały postanowienia sądów rodzinnych o umieszczaniu nieletnich w jednej z wymienionych placówek, ale ich nie wykonywały z powodu braku odpowiednich przepisów. Od dziś ma się to zmienić. Z dniem ogłoszenia, a więc od 13 sierpnia, zaczyna obowiązywać rozporządzenie MENiS w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w tych ośrodkach (Dz. U. nr 178 poz. 1833). Młodzieżowe ośrodki wychowawcze (mow) i młodzieżowe ośrodki socjoterapii (mos), wymienione w art. 6 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, są placówkami, w których umieszczenie sędzia rodzinny może zastosować jako środek wychowawczy wobec nieletniego wykazującego przejawy demoralizacji i popełniającego pierwsze czyny karalne.
Ważne ogniwo w systemie
- To bardzo istotne elementy systemu resocjalizacji - tłumaczy "Rz" Ewa Waszkiewicz, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Od dziś nieletni, wobec których sąd rodzinny zastosował środek wychowawczy w postaci umieszczenia w mow lub mos, kierowani są do ośrodka wskazanego przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej w Warszawie.
Prowadzący dany ośrodek musi stale analizować stan wykorzystania miejsc, a informacje o wolnych miejscach natychmiast przesyłać do Centrum. Z kolei właściwy starosta składa tam wniosek o wskazanie odpowiedniego dla nieletniego ośrodka. Wniosek uzupełnia: orzeczeniem sądu rodzinnego; kopią wywiadu środowiskowego i opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno - konsultacyjnego; odpisem aktu urodzenia; informacjami o stanie zdrowia nieletniego i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (jeśli takie zostało wydane). Kiedy Centrum wyznaczy już taki ośrodek (kierując się sytuacją rodzinną, stanem zdrowia), a starosta wyda skierowanie, nieletni trafi do ośrodka, gdzie pozna swoje prawa i obowiązki.
Indywidualny program
Dla każdego nieletniego w ośrodku opracowuje się i realizuje indywidualny program resocjalizacyjny lub terapeutyczny. Za jego realizację odpowiada wychowawca. Do przeniesienia nieletniego z jednego ośrodka do innego może dojść tylko w uzasadnionych przypadkach. W dodatku pozytywnie taką propozycję musi zaopiniować zespół wychowawczy. Wniosek o uchylenie lub zmianę ośrodka i zwolnienie nieletniego składa do sądu jego dyrektor. Ów wniosek musi być poparty informacją o efektach zastosowanych działań resocjalizacyjnych lub terapeutycznych i zaobserwowanych zmianach postawy nieletniego.
W razie nieusprawiedliwionej ponadośmiotygodniowej nieobecności w ośrodku jego dyrektor przekaże dokumentację do Centrum, powiadomi o fakcie sąd rodzinny, rodziców lub opiekunów oraz właściwego starostę. Za zgodą sądu rodzinnego nieletni mogą być urlopowani do domu rodzinnego, opiekunów lub krewnych.
Rzeczpospolita z 13.08.2004 r. Agata Łukaszewicz
Zobacz również

Konkursy na stanowiska dyrektorów

Stypendia Miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych

V edycji wiosennego konkursu pt."Wiosna oczami dzieci"
