"Odzieżówka" świętowała setne urodziny!

Zespół Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta obchodził wczoraj setną rocznicę powstania. Z okazji jubileuszu szkoła zaprosiła swoich uczniów, absolwentów i byłych pracowników do wspólnego świętowania.

Odzieżówka..
Odzieżówka...

Uroczyste obchody jubileuszu miały miejsce w siedzibie szkoły przy ul. Kazimierza Wielkiego. Towarzyszył im pokaz mody i wystawa zorganizowana w urzędzie miasta przy pl. Kolegiackim. Zgromadzonych gości powitała Grażyna Łakomiec, dyrektorka szkoły.

Mamy zaszczyt świętować dziś wielki jubileusz - mówiła Grażyna Łakomiec. - Państwowa Żeńska Szkoła Gospodarstwa i Przemysłu Domowego - tak bowiem brzmiała pełna nazwa nadana jej 1 kwietnia 1919 roku - uczyła praktycznych umiejętności przydatnych w każdym domu, także w odradzającym się domu ojczystym. W Wielkopolsce, gdzie wciąż żywe były tradycje pracy organicznej i pragmatycznego działania, placówka szybko zasłynęła w regionie, w kraju i poza jego granicami, współtworząc etos pracy, któremu jest wierna do dziś.

W imieniu Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta, jubileuszu pogratulował Mariusz Wiśniewski, jego zastępca.

- Wspólne starania pracowników, rodziców i uczniów przez kolejne dziesięciolecia przyczyniły się do budowania szkoły przyjaznej i profesjonalnej - podkreślał Mariusz Wiśniewski. -. Chciałbym, aby kolejne lata przyniosły państwu wiele radości i pomyślności. Społeczność "odzieżówki" jest bardzo aktywna i na co dzień widoczna nie tylko w murach szkoły, ale i w codziennym życiu miasta, za co bardzo dziękuję. To dzięki państwu możemy skutecznie przełamywać niesprawiedliwe stereotypy dotyczące szkolnictwa zawodowego.

Poznańska "odzieżówka" od lat przygotowuje dobrych fachowców, rzemieślników, którzy po skończonej edukacji stają się poszukiwanymi pracownikami. Współpracuje z renomowanymi firmami odzieżowymi oraz fryzjerskimi.

Jej wizytówką jest Konkurs dla Młodych Krawców i Projektantów "Mała Pętelka" im. Małgorzaty Zaręby. Uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych zajmują wysokie lokaty nie tylko w "Małej Pętelce", ale także w innych ogólnopolskich konkursach i mistrzostwach fryzjerskich.

W ramach współpracy międzynarodowej szkoła nawiązała kontakty ze szkołami zawodowymi w Fürstenwalde (Niemcy) i Kutaisi (Gruzja). Organizowanie staży zagranicznych, współpraca z instytucjami branżowymi i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi pozwala uczniom zdobywać doświadczenie i podnosić kwalifikacje.

AW