Ogród Jordanowski nr 1 na nowo!

Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie zrewitalizowanej części Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Solnej. Na zakończenie prac czekali nie tylko mieszkańcy fyrtla, ale także uczniowie pobliskich szkół. Projekt rewitalizacji zainicjowała Rada Osiedla Stare Miasto razem z dyrekcją Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 (Sportowa "13"). Ostateczny kształt konsultowany był z różnymi grupami użytkowników, także z młodzieżą i dziećmi.  Zrewitalizowana obecnie część została zrealizowana ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz grantów przyznawanych Przez Radę Osiedla Stare Miasto. 

Ogród Jordanoiwski - zdjęcie Janusz Nowacki
Ogród Jordanoiwski - zdjęcie Janusz Nowacki

Tu WOLNO - to hasło zmian tej przestrzeni na mocno zurbanizowanym Starym Mieście, to zachęta do uprawiania sportu i rodzinnej rekreacji. Ostatecznym celem w koncepcji architekta Hugona Kowalskiego jest połączenie tych elementów.

Ta nowoczesna i spójna przestrzeń mobilizuje do gier i zabaw. Można wykorzystać boiska do siatkówki, koszykówki, gry w piłkę nożną i ręczną, a zainstalowane urządzenia dają możliwość ćwiczeń aerobowych- informują Zbigniew Burkietowicz i Anna Mrówczyńska - dyrektorzy Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2, który administruje Ogrodem Jordanowskim.

Powierzchnie pokryte zostały przemyślanymi rysunkami, które dają motywację, ale i np. mierzą skoki w dal. Zadbano o komfort użytkowania i zamontowano źródełko z wodą pitną.

Ten jeden z najstarszych ogrodów jordanowskich w Poznaniu, który dziennie odwiedza około 800 osób, rewitalizowany jest etapami. Po części sportowej na nowo zagospodarowana zostanie przestrzeń rekreacyjna oraz zaplecze techniczne. W planowanym nowym fragmencie znajdą się urządzenia zabawowe, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa wraz z bezpieczną nawierzchnią i wodny plac zabaw.

Co ważne, nowy ogród powstaje wspólnym wysiłkiem. Środki na rewitalizację poszczególnych etapów zdobywają m.in. radni osiedlowi w ramach grantów miejskich, a dzięki staraniom radnego miejskiego Andrzeja Rataja, inwestycja otrzymała 1 mln zł z budżetu Miasta Poznania na kolejny etap modernizacji.

W działania rewitalizacyjne angażują się mieszkańcy, wcześniej broniący swojego placu przed zakusami deweloperów, biorą udział w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących kształtu inwestycji. Prace kolejnego etapu zakończą się w perspektywie 2 lat - informuje radny Jacek Maleszka