Polsko-niemieckie bardzo dobre praktyki....

Współpraca Województwa Wielkopolskiego z Brandenburgią trwa od 2003 roku. Jesienią ubiegłego roku zacieśniło ją podpisanie porozumienia na temat wspólnych działań obu krain w zakresie szkolnictwa, w tym zawodowego. Dziś- na dowód, że porozumienie to daje wymierne efekty- w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się polsko-niemiecka Konferencja pod tytułem "Kształcenie zawodowe- wymiana dobrych praktyk".

Dobre Praktyki - grafika artykułu
Dobre Praktyki

Mamy w Poznaniu 20 Zespołów Szkół Zawodowych, kształcimy młodzież na ponad 60 kierunkach branżowych i uczniów tych jest ponad 9 tysięcy- mówił, otwierając Konferencję, zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Inwestujemy wciąż w rozwój szkolnictwa zawodowego i mówię tu o poważnej kwocie 60 milionów złotych. Powstają nowe pracownie, laboratoria, miejsca praktyk. Istotne jest dla nas to, że o absolwentów naszych techników i szkół zawodowych zaczynają bić się pracodawcy- to kolejny dowód, że uczymy dobrze, a nawet doskonale. Nasze szkoły zajmują poczesne miejsca w renomowanych rankingach ogólnopolskich, a Technikum Komunikacji jest przecież w pierwszej piątce najlepszych szkół w Polsce.

Podczas dzisiejszej konferencji mamy nadzieję na to, że poza wysłuchaniem prezentacji naszych gości z Piły, Nowego Tomyśla czy Turku zadzierzgniecie Państwo znajomości, które zaowocują konkretnymi wymianami młodzieży polskiej i niemieckiej- powiedziała Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolski Kurator Oświaty. Są już przecież realizowane liczne projekty takich wymian, co pozwala naszym uczniom zorientować się w wymaganiach i ofertach rynku pracy Brandenburgii, a niemieckim pracodawcom- poznać możliwości naszej młodzieży. Nie mówiąc już o korzyściach natury integracyjnej, kulturowej.

Marzena Wodzińska - członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podkreśliła, że dobrze jest widzieć coraz szersze zainteresowanie młodych ludzi ścieżką rozwoju natury technicznej lub zawodowej. Kiedyś tego typu szkoły zarezerwowane były dla uczniów o niskich aspiracjach życiowych, dziś z przyjemnością stwierdzam, że to się zmieniło. Nie jest już tak, że cenionym profesjonalistą można zostać tylko po liceum. Wracają też do łask zawody, uznawane kiedyś za niszowe albo niższego sortu.

Ta konferencja to nie jedyny wspólny projekt, jaki realizujemy- zapewniała Magdalena Antoniewicz, pełnomocnik do spraw partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę. Właśnie są w zamku Trebnitz, w Brandenburgii  uczniowie z Wielkopolski, którzy przez tydzień zapoznają się ze specyfiką i ofertą niemieckich pracodawców. Przygotowujemy też wspólne wydarzenie poświęcone roli kobiet na niemieckim rynku pracy. Niebawem będzie działać Forum- Giełda Partnerstwa po to, by zapoznać się z możliwościami pozyskiwania funduszy od organizacji pozarządowych na wspieranie edukacji zawodowej. Tak więc w "szkolnej" przestrzeni polsko-niemieckiej dzieje się bardzo dużo. A będzie- jeszcze więcej.

sieci społecznościowe