Poznań wart poznania!

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" - tak przed laty pisał słynny polski bajkopisarz, Stanisław Jachowicz. Z pewnością słów tych nie można odnieść do podopiecznych poznańskich szkół, którym nie trzeba już uświadamiać, że stolica Wielkopolski zasługuje na szczególne uznanie. Wszystko za sprawą dziesiątej już odsłony Cyklu Warsztatów Historyczno-Krajoznawczych dla Dzieci i Młodzieży zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania.  

foto - grafika artykułu
foto

W ramach tej edycji odbyło się 20 warsztatów, w tym 5 wycieczek autokarowych. Uczniowie pojechali w tym roku do Gołuchowa, Kórnika i Nowego Tomyśla, a także Jaracza i Ostrowa Lednickiego. Jeśli chodzi o Poznań, zorganizowaliśmy wycieczki m.in. do Katedry, Muzeum Archeologicznego i Nowego Zoo. Uczniowie mogli także na własne oczy przekonać się jak funkcjonuje Komenda Miejska Policji, jednostka Straży Pożarnej oraz odbyć wycieczkę po Stadionie Miejskim - podsumował Krzysztof Gmerek, koordynator projektu.

W tegorocznej edycji udział wzięło 662 uczniów z 27 szkół, którzy na własne oczy mogli przekonać się o pięknie wielkopolskich zabytków i docenić perły rodzimej architektury. Podsumowanie jubileuszowej X odsłony odbyło się 26 listopada br. w Sali Białej Urzędu Miasta. Na wyjątkowy charakter gali wpłynęło połączenie Jubileuszy, jakie Towarzystwo w tym roku obchodzi: 80-lecia Konkursów Historycznych dla Dzieci i Młodzieży oraz 10-lecia Warsztatów Edukacyjnych. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz miejskich, rodzice oraz dzieci, dla których głównym punktem  programu było podsumowanie konkursu na najciekawszą pracę, stanowiącą wspomnienie przeżytych w trakcie wycieczek przygód i odzwierciedlenie zdobytej wiedzy. Do konkursowych zmagań przystąpiło 65 uczniów, z czego silną reprezentację stanowili wychowankowie Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1. Jak przyznała dyrektor tamtejszej placówki, Danuta Mikołajczak - To jest niezwykle ważne, żeby o historii mówić już do tych najmłodszych. Wiedza fachowa pasjonatów, ludzi, którzy kochają to co robią, ma duży wpływ na to jak dzieci postrzegają nasze miasto i jego historię. Dumą napawa mnie to, że nasi wychowankowie znajdują czas, żeby między sportowymi zajęciami wyjść na warsztaty czy uczestniczyć w konkursie. Jest to dowód ich wielkości.

Zorganizowany cykl pozytywnie oceniają także pomysłodawcy projektu, który w tym roku przeszedł ich najśmielsze oczekiwania - Muszę przyznać, że tegoroczna edycję warsztatów oceniam bardzo dobrze. Była ona rekordowa ze względu na liczbę uczestników, która wzięła w niej udział. Zazwyczaj wahała się w granicach 530-560 uczestników, w tym roku udało się przekroczyć liczbę 600 uczniów. Nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia Wydziału Oświaty, który współfinansuje projekt - przyznał Krzysztof Gmerek.

Pozostaje mieć nadzieję, że zaszczepiona w młodych adeptach ciekawość okaże się inspiracją do dalszych poszukiwań i samodzielnego odkrywania przez nich uroków Grodu Przemysła, którego od tej pory z dumą nazywać będą swoją Małą Ojczyzną.