Szacun dla zawodowców

Kampania "Szacun dla zawodowców" to akcja, która ma na celu rozpropagowanie w poznańskim regionie szkolnictwa zawodowego. Realizowana od 2015 roku zachęca uczniów do aktywnego włączenia się w nasze działania.

Dzień Włoski w ZSPS
Dzień Włoski w ZSPS

Głównym celem przedsięwzięcia jest wzrost szacunku dla profesjonalistów
z wykształceniem zawodowym i technicznym wśród uczniów poznańskich szkół - dziś nikogo już nie dziwi ani nie bawi uczeń, który decyduje się na edukację w szkole zawodowej. Wręcz przeciwnie - Poznaniacy dobrze wiedzą, że ten właśnie wybór gwarantuje w przyszłości pracę, a wcale nie zamyka dalszej ścieżki edukacyjnej.

Na stronie zawodowcy.poznan.pl znajduje się wiele przydatnych informacji, z których mogą skorzystać zarówno uczniowie, rodzice,  jak i pracodawcy. W strefie ucznia znajduje się aktualna oferta poznańskich szkół, wykaz szkół zawodowych prowadzonych przez Miasto Poznań oraz lista popularnych zawodów. W strefie rodzica dostępne są artykuły, które pomogą rodzicom wspierać dziecko podczas wybierania ścieżki zawodowej. Ponadto na stronie znajduje się zakładka z aktualnościami oraz galeria. W aktualnościach znajdują się artykuły na temat najważniejszych  wydarzeń odbywających się w poznaniu, związanych
z tematyką kształcenia zawodowego. Oprócz tego znajdują się artykuły promujące akcje
i wydarzenia organizowane przez szkoły, takie jak: cykl wykładów "#Otwarta samochodówka", konkurs "Mała Pętelka" czy "Dzień Włoski" w ZSPS.

Poznańskie szkoły branżowe i technika już od wielu lat należą do najlepszych w Polsce. Potwierdzenie tego stwierdzenia znajdziemy w rankingu Perspektywy, który co roku bada poziom nauczania w liceach i technikach, i na podstawie zebranych danych tworzy zestawienie najlepszych szkół.  Wśród setki najlepszych techników w Polsce znalazło się kilka poznańskich szkół, takich jak: Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego, Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego.

- Szkoły zawodowe od dawna miały przyklejoną łatkę tych gorszych. My pokazujemy,
że ten tok myślenia jest błędny. Poprzez naukę w szkołach branżowych i technikach uczniowie zdobywają specjalistyczną wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwolą im na zabezpieczenie swojej pozycji na rynku pracy. Dobry specjalista jest dzisiaj w cenie
i nierzadko zarabia więcej niż osoba, która skończyła studia. Trzeba po prostu znaleźć coś co się lubi robić i zostać specjalistą w tej dziedzinie. Staramy się stworzyć młodzieży takie warunki, które pozwolą im jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Ważna jest oczywiście wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która w przystępny sposób będzie dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z przyszłymi ekspertami - mówiła Zuzanna Szmyt, dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu.

"Arena Zawodów" jest jedną z imprez organizowanych w ramach kampanii "Szacun dla zawodowców". Podczas wydarzenia uczniowie mają szansę poznać, jak wygląda interesująca ich branża i wybrać szkołę najbardziej odpowiadającą ich preferencjom. 
W ramach targów "Arena Zawodów" nie są promowane szkoły, ale właśnie konkretne zawody. Ponadto uczniowie mogą spotkać się z pracodawcami zainteresowanymi zatrudnieniem specjalistów w danych dziedzinach, a także wziąć udział w testach predyspozycji zawodowych. Ideą "Areny Zawodów" jest, by uczeń zastanowił się, kim chce zostać w przyszłości i jaki chce wybrać zawód, a dopiero później nad tym, która szkoła oferuje mu najlepsze warunki.

Obecnie w Poznaniu uczniowie mają do wyboru 23 technika i szkoły branżowe I stopnia, które oferują łącznie ponad 100 różnych kierunków. Ponadto dzięki współpracy
z poznańskimi firmami uczniom poznańskich techników i szkół branżowych łatwiej znaleźć praktyki, a w przyszłości pracę. Szkoły dzięki kampanii dążą do zwiększenia naboru do swoich klas, a także coraz częściej zyskują status szkoły pierwszego wyboru uczniów.

- Spośród innych szkół wyróżnia nas przede wszystkim to, że jako jedyna szkoła
w Poznaniu mamy podpisaną umowę partnerską z Wyższą Szkołą Logistyki. Posiadamy wysoce wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, wśród nich są nauczyciele, którzy wykładają na wyższych uczelnia, są w ich gronie również autorzy podręczników. Ponadto utrzymujemy stałą współpracę z różnymi firmami, do których organizowane są wycieczki dla uczniów. Mają oni możliwość podjęcia tam praktyk, gdzie często po ich zakończeniu otrzymują oferty pracy - opowiadała nam podczas tegorocznych Targów Edukacyjnych Poznań Roksana Kubiak, nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu.

KB