Technika i szkoły branżowe czekają na uczniów

Staże i praktyki - realizowane w prestiżowych firmach, wyspecjalizowana kadra, nauka zawodu przy użyciu nowoczesnego sprzętu, a przede wszystkim konkretny fach w ręku - to wszystko mają do zaoferowania młodym ludziom poznańskie technika i szkoły branżowe. Rekrutacja nowych uczniów rozpocznie się tam w połowie maja. Już dziś warto jednak pochylić się nad tym, co proponują młodzieży poznańskie placówki. Niewątpliwie pomoże to w podjęciu mądrych i przemyślanych decyzji na temat przyszłości.

Galeria przedstawia zdjęcia z Areny Zawodów. Na fotografii znajduje się głowa manekina z elegancką fryzurą. W tle przy stole widać uczniów i nauczycielski, którzy nad czymś pracują. - grafika artykułu
W poprzednich latach młodzież mogła zapoznać się z ofertą szkół kształcących w konkretnym fachu podczas Areny Zawodów

- Miasto Poznań stawia na rozwój szkolnictwa zawodowego. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy fachowców. Dlatego inwestujemy w wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt i wyspecjalizowane pracownie. Stawiamy na szkolenia nauczycieli i współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Wsłuchujemy się w głos młodzieży, a przede wszystkim bierzemy pod uwagę potrzeby rynku pracy. Zachęcamy młodych ludzi, by w swoich planach uwzględnili możliwość kształcenia zawodowego. Jestem pewien, że przyniesie im to wiele korzyści w przyszłości - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

W stolicy Wielkopolski znajdują się 22 technika (w tym jedno specjalne i 3 niesamorządowe) oraz 19 szkół branżowych (w tym cztery specjalne i jedna niesamorządowa). Młodzi poznaniacy kończący szkołę podstawową mogą wybierać spośród ponad 70 zawodów (46 w technikach i prawie 30 w szkołach branżowych). Od nowego roku szkolnego będzie ich jeszcze więcej. Oferta szkół uczących konkretnego fachu jest stale poszerzana i dostosowywana do potrzeb rynku pracy. Podczas tegorocznej rekrutacji do wyboru absolwentów podstawówek będą dodatkowo takie zawody jak zdobnik ceramiki, złotnik - jubiler, zegarmistrz, kowal, a także technik ceramik, spawalnictwa, stylista, robotyk czy technik  przetwórstwa mleczarskiego. Poza tym, zainteresowanym uczniom nieodpłatne oferowane są często dodatkowe uprawnienia, np. operator dronów, kurs szybowcowy, prawo jazdy kategorii B i wiele innych. 

W poznańskich szkołach branżowych uczy się dziś około 750 uczniów, a w technikach - ponad 2,4 tys. Popularność placówek, kształcących w zawodzie z roku na rok jest coraz większa. Wpływ na to ma m.in. kampania "Szacun dla zawodowców", realizowana przez Miasto Poznań od 2015 roku.

- Celem akcji jest promocja szkół kształcących w określonym fachu, w szczególności poszerzanie wiedzy o konkretnych zawodach. W latach 90-tych odwrócono się od szkolnictwa zawodowego. Wiele lat pokutowało przeświadczenie, że szkoły techniczne i zawodowe mogą być przeszkodą w pójściu na studia. To nie szło w parze z zapotrzebowaniem rynku pracy. Powoli odczarowujemy mit, że szkoły branżowe i technika są czymś gorszym. Zdajemy sobie sprawę, że jest to długotrwały proces. Sądzę jednak, że jesteśmy na dobrej drodze. Poznań na każdym kroku podkreśla, jak cenni i niezbędni są fachowcy. Nasza kampania Szacun dla zawodowców sprawia, że specjaliści zyskują uznanie. Wraz z Wydziałem Oświaty i poznańskimi szkołami staramy się przygotować ofertę edukacyjną, która jak najpełniej sprosta oczekiwaniom nie tylko pracodawców, ale również uczniów. Dzięki temu coraz więcej młodych ludzi wybiera szkoły kształcące w zawodzie - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Poznańskie szkoły współpracują z wielkopolskimi firmami i szkołami wyższymi. W wielu z nich działają klasy patronackie. W takiej sytuacji nadzór nad kształceniem młodych ludzi prowadzą nie tylko szkolni nauczyciele. Pomagają im w tym również pracodawcy oraz wykładowcy uczelni wyższych. Patronat nad poszczególnymi oddziałami sprawują także miejskie i państwowe spółki m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Koleje Wielkopolskie czy Polskie Koleje Państwowe. Dużą popularnością wśród młodzieży cieszą się także klasy mundurowe pod opieką Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu czy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

Uczniowie już w trakcie nauki odbywają staże i praktyki w zakładach pracy, także za granicą (np. we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji czy Finlandii). Pomaga to im nabyć nie tylko wiedzę, ale też praktyczne umiejętności, co w przyszłości niewątpliwie ułatwi znalezienie pracy. Absolwenci szkół branżowych i techników zazwyczaj znajdują zatrudnienie zaraz po zakończeniu szkoły. Często pozostają związani z firmami, w których realizowali praktyki i staże. Mają jednak wybór, bowiem pracodawcy w Wielkopolsce czekają na takich pracowników. Szkoły, którym patronują uczelnie wyższe, mogą liczyć przede wszystkim na opiekę uczelnianej kadry. Uczniowie uczestniczą np. w otwartych wykładach na terenie szkół wyższych lub zajęciach, prowadzonych przez tamtejszych wykładowców.   

Szkoły branżowe i technika w stolicy Wielkopolski są także świetnie wyposażone. Poznańskie placówki mogą pochwalić się profesjonalnymi pracowniami i laboratoriami, w których znajduje się specjalistyczny sprzęt, przydatny w nauce konkretnego fachu. Dla przykładu, do dyspozycji uczniów kształcących się w kierunku mechanika lotniczego jest symulator lotu i stanowisko instruktora oraz... samolot (Pipistrel Virus SW). Młodzież, marząca o karierze architekta krajobrazu może ćwiczyć w przyszkolnym ogrodzie. Przyszli budowlańcy korzystają podczas zajęć z prawdziwych betoniarek i rusztowań, a osoby - które chcą związać się z branżą gastronomiczną - profesjonalnie wyposażonej kuchni.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 17 maja i potrwa niemal do końca sierpnia. Z ofertą poszczególnych placówek już teraz można zapoznać się na stronie poświęconej naborowi. Wiele interesujących informacji można znaleźć także na stronie poświęconej akcji "Szacun dla Zawodowców" oraz Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa wiele szkół prowadzić będzie wirtualne drzwi otwarte. 

AJ

sieci społecznościowe