Trzy skrzydła szkoły na Strzeszynie już wymurowane

Uczniowie w całej Polsce skończyli już rok szkolny, a na Strzeszynie budowana jest zupełnie nowa placówka. Harmonogram zakłada, że powstająca szkoła w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego będzie gotowa na rok szkolny 2025/2026.

PIM - grafika artykułu
PIM

- Zakończyły się prace konstrukcyjne we wszystkich trzech skrzydłach dydaktycznych z salami lekcyjnymi, ostatnie kondygnacje zostały pokryte stropem i w kolejnych krokach zostaną wykonane pokrycia dachowe. Wykonawca przystąpił do montażu pierwszych okien i rozpoczął układanie tynków wewnętrznych. Powstają także instalacje elektryczne. Równolegle trwają jeszcze prace murarskie i związane ze stropem w części centralnej, łączącej skrzydła - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W budynku przewidziano miejsce na 32 oddziały szkolne oraz 8 przedszkolnych. Został zaprojektowany tak, by uwzględnione zostały potrzeby dzieci w różnym wieku. Wznoszony jest na planie litery Y - w ten sposób projektanci naturalnie wydzielili strefy dla dzieci młodszych, starszych i najstarszych.

Środkowa część będzie holem głównym, planowane są tam także: sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. W lewym skrzydle gmachu powstaje przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej (podział na klasy 1-3 i 4-8). W ten sposób w trzech różnych skrzydłach wydzielone zostaną osobne strefy dla uczniów w podobnym wieku, które spotkają się w budowanej jeszcze centralnej części wspólnej, gdzie będzie miejsce na integrację.

Przy nowym budynku planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw - osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Uzupełnieniem będą drzewa i krzewy, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Do budynku prowadzić będą ciągi piesze i rowerowe. Pojawią się wiaty dla rowerów, przy każdej z nich przewidziane jest miejsce do ładowania pojazdów małej elektromobilności (rowery, hulajnogi, skutery).

Sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne będą dostępne dla mieszkańców po zakończeniu zajęć lekcyjnych. W budynku powstanie także filia Biblioteki Raczyńskich, będąca niezależną placówką.

Szczegółowe informacje: https://pim.poznan.pl/aktualnosci/informacje-biezace/trzy-skrzydla-szkoly-na-strzeszynie-juz-wymurowane