W szkołach trwają wakacyjne remonty

Remonty łazienek, placów zabaw, boisk i sal gimnastycznych, naprawa dachów, wymiana okien - to tylko część zadań, które będą realizowane latem w poznańskich szkołach i przedszkolach. Kontynuowane są również duże inwestycje.

Trwa budowa szkoły na Strzeszynie/ fot. PIM - grafika artykułu
Trwa budowa szkoły na Strzeszynie/ fot. PIM

Wakacje - z racji nieobecności uczniów - to tradycyjnie czas intensywnych prac budowlanych i remontowych. Ich największe nasilenie w poznańskich szkołach i przedszkolach przypadnie na lipiec i sierpień. Prace zaplanowano w blisko 220 placówkach oświatowych. Obejmują one m.in: remonty łazienek, sal gimnastycznych, klas lekcyjnych i szkolnych korytarzy, a także naprawy dachów czy wymianę okien i drzwi. Renowacja czeka także szkolne dziedzińce, boiska i place zabaw. Wakacyjne prace obejmują również działania, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka - modernizację kotłowni czy naprawę i wymianę instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych oraz oświetlenia czy ogrzewania. 

- Wakacyjne prace to przede wszystkim roboty wynikające z bieżącej eksploatacji obiektów. Ich celem jest poprawa stanu technicznego bazy lokalowej placówek oświatowych, a także unowocześnienie boisk sportowych oraz placów gier i zabaw - tłumaczy Piotr Kurosiński, kierownik Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Na realizację prac w większości przypadków dyrektorzy szkół i przedszkoli wybrali już wykonawców, w kilkunastu placówkach prowadzone są postępowania przetargowe.

W tym roku na bieżące remonty w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych (takich jak bursy szkolne, domy kultury, poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy ogrody jordanowskie) przeznaczone zostanie 19 milionów złotych. Do tego dochodzą pieniądze na inwestycje - prawie 132 mln zł), tzw. granty (czyli zadania z konkursu na dofinansowanie działań inwestycyjnych jednostek pomocniczych Miasta Poznania - osiedli) - 804 tys. zł, czy przedsięwzięcia realizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - niecałe 5,5 mln zł. Łącznie na inwestycje, modernizacje oraz remonty placówek oświatowych w 2024 roku zaplanowano blisko 157 mln zł, czyli o ok. 18,2 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.   

Szczegółowa lista planowanych remontów i realizowanych inwestycji znajduje się w załączniku.

AJ

Załączniki