Wiedzą coś więcej o Poznaniu! Także dzięki Wydziałowi Oświaty!

W sobotę, 19 grudnia zakończyła się IX edycja Warsztatów Historyczno- Krajoznawczych dla Dzieci i Młodzieży, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, a wspieranych przez Wydział Oświaty. Do tej pory w zajęciach tych wzięło udział ponad 4000 uczniów poznańskich szkół. Ich podsumowaniem było wręczenie nagród dzieciom, które przygotowały impresje słowne i plastyczne na temat tego, co widziały i słyszały podczas pobytów w muzeach, na wystawach czy w ciekawych miejscach, związanych z historią i kulturą Poznania.

Warsztaty krajoznawcze- nagrody - grafika artykułu
Warsztaty krajoznawcze- nagrody

W tegorocznych warsztatach wzięły udział 24 szkoły- wyliczał w Pałacu Działyńskich główny organizator warsztatów pan Krzysztof Gmerek. Przeprowadziliśmy wraz z dziećmi i nauczycielami 17 warsztatów i pięć wycieczek autokarowych. Widzieliśmy między innymi rezerwat przyrody na Morasku, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, czy Muzeum Archeologiczne. Prace słowne i plastyczne wykonało 57 uczestników i dziś wręczymy im nagrody za ich zaangażowanie i ciekawe podejście do poznańskiej historii i kultury.

Na początku adresowaliśmy nasze warsztaty tylko do dorosłych, z czasem z powodzeniem wciągnęliśmy w nie dzieci- powiedział Krzystzof Gmerek.Okazało się, że nasze poznańskie miejsca, specyfika miasta, ciekawostki są dla nich interesujące. To mnie bardzo cieszy i sprawia satysfakcję.

Marta i Dominika ze Szkoły Podstawowej nr 78 w Poznaniu bardzo chętnie brały udział w zajęciach, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Przygotowałam pracę o Poznańskim Czerwcu"56- mówiła Dominika. Napracowałam się przy tym sporo, ale było warto. Przedtem niewiele wiedziałyśmy o tym ważnym dla miasta wydarzeniu, nie wiedziałyśmy nawet kim był Romek Strzałkowski. Teraz możemy opowiadać innym jego historię. Marta wykonała pracę, pokazującą historię naszego stadionu sportowego. A dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Poznaniu wykazały sie nie tylko inicjatywą, ale i dowcipem- przygotowały pracę, pokazującą Dobrawę i Mieszka....na łyżwach. Podczas jednej z wycieczek pani pokazywała nam takie małe kości i mówiła, że prawdopodobnie mogły one służyć naszym przodkom do jazdy po lodzie - mówi Julia. Moim zdaniem pieniądze wydane na te warsztaty to bardzo dobrze wydane pieniądze- podkreśla Agnieszka Leszczyńska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5. Warsztaty są nie tylko ciekawe, ale też świetnie zorganizowane i przeprowadzone. To fajny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i naukę, i poznawanie historii naszego miasta. Czekamy na następną edycję!