WNIOSEK O PODJĘCIE POSTĘPOWANIA NA STOPIEŃ AWANSU NAUCZYCIELA MIANOWANEGO
Do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego należy dołączyć:
1. Dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych lub poświadczone kopie tych dokumentów
(np. dyplom ukończenia szkoły wyższej; przy czym o przygotowaniu pedagogicznym świadczy odpowiedni zapis na dyplomie - specjalność nauczycielska; nieraz kierunek studiów wskazuje na przygotowanie pedagogiczne, np. wychowanie przedszkolne, nauczanie początkowe. Dopuszczalne są również zaświadczenia z Uczelni o pedagogicznym charakterze ukończonych studiów)
2. Akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego
(Musi odpowiadać wszystkim wymaganiom charakterystycznym dla decyzji administracyjnej. Proszę zwrócić uwagę na podstawy prawne, podpisy, pieczęcie. Prawidłowo wydany akt musi mieć uzasadnienie)
3. Zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz zajmowanym przez niego stanowisku w okresie odbywania stażu
(Pamiętać należy, że staż może odbywać tylko nauczyciel, który jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ etatu na stanowisku zgodnym z kwalifikacjami)
4. W przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze mniejszym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu, o ile nie jest możliwe udokumentowanie zatrudnienia świadectwami pracy,
5. Zatwierdzony plan rozwoju zawodowego oraz sprawozdanie z jego realizacji
(Plan rozwoju zawodowego nauczyciela zatwierdza dyrektor szkoły w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Proszę więc zwrócić uwagę na daty. Wspomnieć należy, iż wymóg zatwierdzania planu w ciągu 30 dni został wprowadzony dopiero 30.06.2002 r., jeżeli zatem staż rozpoczęto 1.09.2001 r. okres 30 dniowy nie musi być zachowany).
6. Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego
(Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciel składa dyrektorowi szkoły w terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu).
7. Ocenę dorobku zawodowego za okres stażu
(Ocena może być pozytywna lub negatywna. Oceny dokonuje dyrektor szkoły po przyjęciu sprawozdania za okres stażu, po przedstawieniu projektu oceny przez opiekuna stażu oraz po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Rada rodziców przedstawia opinię w ciągu 14 dni od zawiadomienia dyrektora o dokonywanej ocenie. Wcześniejsze wydanie opinii przez radę rodziców umożliwia sporządzenie oceny dorobku zawodowego przez dyrektora przed 14 dniowym terminem. Brak opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania. Ocena winna zawierać rozstrzygnięcie, odpowiednią podstawę prawną, uzasadnienie i pouczenie o możliwości wniesienia odwołania)
8. Do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego nauczyciele mogą załączyć, poza dokumentacją wymienioną wyżej, inną dokumentację świadczącą o ich osiągnięciach zawodowych.
Kolejność ułożenia dokumentacji załączonej do wniosku powinna odpowiadać kolejności wskazanej powyżej.
Pamiętać należy, że wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Niedotrzymanie powyższego terminu skutkuje koniecznością ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Warto również zapoznać się z art. 9d ust. 3-5 Karty nauczyciela. Przepis ów normuje kwestie przerywania i przedłużania stażu.
Poniżej znajduje się wzór wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego.
Zobacz również

Stypendia Miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych

V edycji wiosennego konkursu pt."Wiosna oczami dzieci"

Młodzież uczciła rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego
