W hołdzie obrońcom Westerplatte

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, złożył kwiaty na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Poniedziałkowa uroczystość rozpoczęła organizowane przez miasto Gdańsk obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Cmentarz na Westerplatte. Po lewej pomnik, po prawej samorządowcy w uroczystym pokłonie, tuż po złożeniu kwiatów - grafika artykułu
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte

Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, na którym w poniedziałek złożyli kwiaty samorządowcy - w tym także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania - powstał w miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku wartowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na jej terenie pochowano w zbiorowej mogile część żołnierzy polskich poległych podczas obrony Westerplatte. 

- 1 września i 31 sierpnia to symboliczne daty - mówi Jacek Jaśkowiak. - Pierwsza była początkiem dramatu Polek i Polaków w czasie okupacji i w latach późniejszych. Druga - początkiem ich drogi do wolności. Oddajac hołd Bohaterom, traktujmy to jako zobowiązanie do codziennej pracy na rzecz lepszej, silnej Polski. Nie pozwólmy, by ta ofiara poszła na marne.

31 sierpnia uroczystości na cmentarzu rozpoczęły organizowane przez miasto Gdańsk obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ich kulminacja nastąpiła we wtorek, 1 września, gdy o godz. 4:45 w hołdzie obrońcom Westerplatte zabrzmiał dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. 

W Poznaniu obchody rozpoczną się 1 września o godz. 16, ceremonią złożenia wspólnej wiązanki kwiatów na mogile Nieznanego Żołnierza znajdującej się na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli. Mieszkańców i mieszkanki Poznania reprezentować będzie Stanisław Tamm, sekretarz miasta. 

O godz. 16:30 w kościele oo. karmelitów bosych rozpocznie się msza św. w intencji poległych i pomordowanych  w latach II wojny światowej, a bezpośrednio po niej- ceremonia wspólnego złożenia kwiatów pod Pomnikiem Armii Poznań. W imieniu poznaniaków i poznanianek kwiaty złoży Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.  

Z uwagi na wciąż obowiązujący stan epidemii zarówno na Cytadeli, jak i pod Pomnikiem Armii Poznań reprezentacja władz rządowych, samorządowych oraz kombatanów złoży jedną, wspólną wiązankę kwiatów. Uroczystości odbędą się bez udziału pocztów sztandarowych, w tym bez pocztu miejskiego. 

AW

sieci społecznościowe