Poznański rower - bezpieczny rower

Rowery są takimi pojazdami, które czasem trzeba zostawić w miejscu publicznym, aby załatwić jakąś sprawę - czy to przypiąć do stojaka, czy też umieścić na parkingu. Przedmioty, pojazdy i inne urządzenia są narażone na zniszczenie lub kradzież, jeśli ich nie widzimy, nie mamy stale pod kontrolą. Kradzieże rowerów, podobnie jak kradzieże samochodów czy motocykli, zdarzają się. Jest to zjawisko coraz rzadsze, ale wciąż nie do końca wyeliminowane. Czy można uniknąć kradzieży roweru? Całkowicie najprawdopodobniej tego ryzyka wyeliminować się nie da, ale można je mocno ograniczyć. Jeśli jednak taka sytuacja się zdarzy - czego nikomu nie życzymy - jest duża szansa na odzyskanie naszych dwóch kółek. W jaki sposób? To proste: dzięki bezpłatnemu oznaczeniu roweru.

Poznań jako jedno z pierwszych miast w Polsce, dzięki pomocy i uprzejmości funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji, wprowadziło stałą akcję znakowania rowerów. Akcja ma nazwę "Poznański rower - bezpieczny rower". W przypadku kradzieży jednośladu odzyskanie oznakowanego roweru jest dużo prostsze, przekonują poznańscy policjanci. Jak przebiega znakowanie? Rower rejestrowany jest na osobę pełnoletnią mieszkającą w Poznaniu lub na terenie powiatu poznańskiego, a więc jeśli pojazd chcą oznakować nieletni, muszą to zrobić w obecności choćby jednego z rodziców. Dziecko natomiast zostanie wskazane jako użytkownik. Policjanci znakują rower, nie uszkadzając lakieru, i rejestrują go, przypisując mu indywidualny numer. Na ramie takiego roweru przyklejana jest specjalna nalepka, potwierdzająca umieszczenie pojazdu w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów. Już sam widok takiej naklejki powinien odstraszać potencjalnych złodziei.

Po zarejestrowaniu i oznakowaniu właściciel roweru otrzymuje potwierdzenie w postaci plastikowej karty formatu dowodu osobistego. Uczestnictwo w programie, rejestracja i oznakowanie są bezpłatne. Jest tylko jeden warunek: rower musi być sprawny i spełniać wymogi bezpieczeństwa. Za sprawny i bezpieczny rower uznaje się taki, który ma sprawny co najmniej jeden hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o łagodnym dźwięku. Pojazd musi posiadać co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt, oraz przynajmniej jedno tylne czerwone światło (może być migające). Rower musi mieć także przednią lampkę o białej lub żółtej barwie światła.

Informacje o programie, terminach i miejscach znakowania można uzyskać na stronie organizatora, czyli Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu: http://www.poznan.policja.gov.pl/.