To trzeba zobaczyć

Poznańskie zabytki pamiętają zarówno dawnych władców Polski, jak i czasy bujnego rozwoju miasta - "złoty wiek XVI". Monumentalne, reprezentacyjne gmachy współistnieją tu z przepięknymi kamieniczkami o zróżnicowanej architekturze, a szerokie ulice i ruchliwe arterie miejskie z urokliwymi zakątkami Starego Miasta.

Każda z części Poznania ma swój specyficzny charakter. Można wybierać między magią średniowiecznego Ostrowa Tumskiego i Śródki, renesansowo - barokowym klimatem Starego Miasta, wielkomiejską atmosferą Śródmieścia oraz secesyjnych Jeżyc, Łazarza i Wildy.

Turysta może poczuć się jak władca przemierzając korytarze Zamku Cesarskiego, biznesowy potentat odwiedzając budynki Starego Browaru i Poznańskiego Centrum Finansowego, zacny mieszczanin przechadzając się po uliczkach willowego Sołacza, odkrywca początków państwowości polskiej zwiedzając Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Bramę Poznania.

Magia Poznania, widoczna w jego historii i legendach jest obecna również dziś. To miasto na wskroś tajemnicze, domagające się odkrycia! Na podwórzach secesyjnych dzielnic, zakamarkach Ostrowa Tumskiego, korytarzach fortecznych, alejkach Cytadeli ukrywa się magiczna aura...

Zobacz jakie trasy turystyczne zaplanowaliśmy dla zwiedzających i odkryj Poznań samemu.

Zapraszamy też do naszego serwisu turystycznego: www.poznan.pl/turystyka

Co poznaniak ma na myśli?

Poznaniacy słyną w całej Polsce ze swojej charakterystycznej gwary. Studiując w Poznaniu nawet się nie obejrzysz, jak szybko zaczniesz jej używać. Niezwykle pomocny w nauce "poznańskiego" jest Słownik Gwary Miasta Poznania.

badejki » kąpielówki

dylać » tańczyć

gzik » twarożek

kejter » pies, kundel

poruta » wstyd, kompromitacja

pyra » ziemniak

ryczka » taboret

tytka » torebka papierowa

wuchta wiary » dużo ludzi