Program Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

fot. WFOŚiGW - logo programu "Czyste Powietrze" - grafika artykułu
fot. WFOŚiGW - logo programu "Czyste Powietrze"

Beneficjentem programu Czyste Powietrze może być osoba fizyczna, która jest właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program obejmuje 3 grupy beneficjentów:

  • uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania - osoby, których roczny dochód nie przekracza
    100 000 zł,
  • uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania - osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
       1564 zł- w gospodarstwie wieloosobowym,
       2189 zł- w gospodarstwie jednoosobowym,

Dodatkowo osoby, które prowadzą działalność gospodarczą - ich przychód nie może być większy niż 30% minimalnych wynagrodzeń za pracę.

  • uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania - osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
       900 zł- w gospodarstwie wieloosobowym,
       1260 zł- w gospodarstwie jednoosobowym.

lub ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek Beneficjenta, przez wójta, burmistrza
lub prezydenta miasta , zawierającym wskazanie rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany.

Dodatkowo osoby, które prowadzą działalność gospodarczą - ich przychód nie może być większy niż 20% minimalnych wynagrodzeń za pracę.

Na co można otrzymać wsparcie finansowe?

  • dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Dla mieszkańców Poznania program prowadzi:

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
    ul. Szczepanowskiego 15A
    60-541 Poznań
    Strona Internetowa WFOŚiGW

Od 1 marca 2022 r. biuro WFOŚiGW w Poznaniu tymczasowo mieści się na ul. Dąbrowskiego 79A, 60-529 Poznań -  Budynek Biurowy OMEGA.

  • Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu "Czyste powietrze".
    Urząd Miasta Poznania Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska
    ul. Gronowa 22a
    61-655 Poznań

Informacji odnośnie programu Czyste Powietrze udzielają pracownicy Biura Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44.

KR