Dzień żółwia 2024

23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia, zapoczątkowany przez organizację pozarządową American Tortoise Rescue, zajmującą się ratowaniem, rehabilitacją, adopcją i ochroną żółwi oraz ich siedlisk.

Żółw błotny - grafika artykułu
Żółw błotny

Żółwie to jedyne kręgowce, które posiadają zewnętrzny pancerz. Są jajorodne i składają jaja na lądzie, przy czym płeć potomstwa zależy od temperatury. Zamieszkują wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Niestety, liczne populacje żółwi są odławiane z ich naturalnego środowiska, aby stać się domowymi zwierzętami. W sklepach zoologicznych najczęściej spotkać można żółwie ozdobne, takie jak żółwie czerwonolice, żółtolice i żółtobrzuche. Żółw czerwonolicy może osiągać imponujące rozmiary, nawet do 28 cm długości pancerza i jest gatunkiem długowiecznym, mogącym żyć nawet do 30 lat! Żółw ten rywalizuje z naszym rodzimym gatunkiem, żółwiem błotnym, który jest jedynym żółwiem występującym naturalnie w Polsce i grozi mu wyginięcie. W porównaniu do żółwia czerwonolicego nasz rodzimy żółw jest szczególnie podatny na zmiany zachodzące w środowisku.

Gatunki inwazyjne mają negatywny wpływ na lokalny ekosystem, w którym się pojawiają. Są źródłem wielu patogennych bakterii i grzybów, a ich żarłoczność prowadzi do zmniejszenia populacji wielu chronionych gatunków. Dlatego tak istotne jest zrozumienie naszej roli w ochronie rodzimych gatunków. Jeśli nie możemy dłużej opiekować się żółwiem i nie mamy dla niego odpowiedniego miejsca, warto skonsultować się z lokalnymi władzami- np. gminą, w celu znalezienia dla niego nowego domu.

Pamiętajmy, że nie wolno wypuszczać żółwi ozdobnych do środowiska naturalnego!