Spacer po mokradłach

W sobotę 3 lutego br. odbył  się pierwszy w tym roku, zorganizowany przez Wydział Klimatu i Środowiska  spacer przyrodniczy z okazji Światowego Dnia Mokradeł.

Mokradła - grafika artykułu
Mokradła

Hasło przewodnie "Mokradła i ludzie: splecione losy" podkreśla powiązania między terenami podmokłymi a dobrostanem człowieka w tym zdrowie fizycznie i psychicznie człowieka oraz zdrowe środowisko naturalne. Odwiedziliśmy teren i najbliższe okolice użytku ekologicznego "Bogdanka II" oraz podczas spaceru uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego to wezwanie jest dla nas tak ważne.

Wyjątkową atrakcją nie tylko dla najmłodszych była przyniesiona przez przewodnika Artura Golisa czaszka bobra. Mieliśmy również okazję oglądać liczne zgryzy bobrowe, nawet na starych dębach. Przewodnik opowiadał o powstawaniu lasów łęgowych i o sukcesji lasów. Bardzo obrazowo przedstawił rolę mokradeł i terenów podmokłych dla życia i zdrowia człowieka oraz całej otaczającej go przyrody.  Spacer cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem , w sumie wzięło w nim  udział ok. 50 osób.

Wydział Klimatu i Środowiska zaprasza na kolejny spacer przyrodniczy, który odbędzie się 23 marca br o godzinie 11:00 na terenie użytku ekologicznego "Strzeszyn". Szczegóły organizacyjne  zostaną podane w kolejnych aktualnościach ok. dwa tygodnie przed spacerem.

Aby promować tereny cenne przyrodniczo Wydział Klimatu i Środowiska w imieniu Prezydenta Miasta Poznania złożył wniosek grantowy do Giełdy Miejskich Technologii w celu pozyskania środków na wirtualny spacer po użytkach ekologicznych oraz pomnikach przyrody. Jednym z tych spacerów został również objęty teren użytku ekologicznego Bogdanka II. Spacer dostępny jest pod linkiem http://spacery.panoramicart.pl/um_poznan/.

Wydział Klimatu i Środowiska zachęca także do obejrzenia materiału o mokradłach autorstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Film dostępny pod linkiem Światowy Dzień Mokradeł 2023 (youtube.com).