Spacer przyrodniczy "Szlakiem pomników przyrody"

W sobotę 28 października 2023 r., mimo niesprzyjającej pogody, odbył się ostatni już w tym roku spacer przyrodniczy.

Grupa ludzi podczas spaceru parkową ścieżką. - grafika artykułu
Spacer ekologiczny

Spacer zorganizowany przez Wydział Klimatu i Środowiska poprowadzony przez przyrodnika i botanika - Artura Golisa rozpoczął się na Cytadeli przy olbrzymim dębie szypułkowym im. "Cytadelowców Poznańskich", który jest pomnikiem przyrody. Na pniu drzewa zawieszona jest imponujących rozmiarów budka dla puszczyka.

Trasa spaceru wiodła następnie do kolejnego dębu szypułkowego, dwudniowego pomnika przyrody ustanowionego w 1979 r. Następnie przeszliśmy przez obszar Natura 2000 do al. Niepodległości, gdzie mogliśmy zobaczyć wielogatunkową ścieżkę drzew pomnikowych. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się o procedurze ustanawiania nowych form ochrony przyrody oraz zasadach związanymi z monitoringiem i pielęgnacją pomników przyrody.

W czasie spaceru uczestnicy mieli okazję zapoznać się dodatkowo z nowymi pomnikami powołanymi w maju br.: 21 platanami pn. "Aleja im. Adama Mickiewicza" oraz grupą czterech drzew "Platany im. Karola Marcinkowskiego" a także drzewem, które znajduje się w procedurze ustanawiania formy ochrony przyrody - przepięknym platanem klonolistnym na Dziedzińcu Różanym przy Zamku Cesarskim.

Spacer zakończono w Parku Karola Marcinkowskiego przy monumentalnej leszczynie tureckiej i perełkowcu japońskim, który nie jest pomnikiem przyrody, ale jest niezwykle pięknym, ozdobnym i rzadkim gatunkiem w naszych poznańskich parkach.