Światowy Dzień Doceniania Chwastów

28 marca obchodzimy Światowy Dzień Doceniania Chwastów, które są bardzo ważnym elementem ekosystemów, a dodatkowo wiele z nich ma wartość użytkową, a w dodatku są piękne.

Dzień doceniania chwastów - grafika artykułu
Dzień doceniania chwastów

Rośliny, które zyskały miano chwastów to wszystkie gatunki, które konkurują z roślinami hodowanymi przez nas. Wyróżniamy wiele gatunków, o wielu preferencjach i wymaganiach, jeśli chodzi o wodę, światło i podłoże. Jednak wszystkie łączy jedno - wszystkie rozmnażają się bardzo szybko. Są odporne na niekorzystne warunki bytowania. Dzięki chwastom wzrasta różnorodność, żerują na nich owady, ptaki i inne zwierzęta. Są one również używane do produkcji żywności, środków leczniczych i kosmetycznych.

Chwasty to rośliny, które na odsłoniętej glebie pojawią się pierwsze. Ich nasiona przenosi wiatr. Ze względu na niestabilne i trudne warunki muszą jak najszybciej wykiełkować, rozrosnąć się i w końcu rozmnożyć.

Jak możemy przyczynić się do ochrony chwastów? Tu akurat odpowiedź jest prosta. Jeśli mamy ogródek pozwólmy rosnąć w nim chwastom, a przynajmniej w jakiejś jego części załóżmy kwietną łąkę. Wykorzystujmy chwasty do poprawiania jakości gleby w ogródku, stosujmy zielony nawóz z chwastów. Unikajmy stosowania herbicydów. Jeśli mieszkamy w mieście, zostańmy partyzantem ogrodniczym. Na nieużytkach wysiewajmy nasiona chwastów. Latem ten naturalny skrawek stanie się ostoją różnorodności biologicznej i zakwitnie przyciągając roje owadów. Zimą zaś, choć już brzydki i brązowy, będzie naturalnym karmnikiem dla ptaków.