15 milionów złotych dofinansowania od miasta na żłobki

56 żłobków, prowadzonych na terenie Poznania przez podmioty prywatne i organizacje pozarządowe otrzyma w 2017 roku dofinansowanie na opiekę nad dziećmi do lat 3. Miasto Poznań w ramach konkursu rozdysponowało łącznie 15 120 000 złotych.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych - grafika artykułu
Centrum Inicjatyw Rodzinnych

- Konsekwentnie działamy na rzecz poprawy opieki nad dziećmi. W 2015 roku miasto przeznaczyło na ten cel 4,5 mln złotych. W mijającym roku trzykrotnie podnieśliśmy kwotę tej dotacji. Według planu na rok 2017 utrzymujemy poziom tego dofinansowania, którym obejmiemy 1800 dzieci z Poznania - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Do konkursu zgłoszono łącznie 79 żłobków, w tym 5 prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Zdecydowana większość to placówki prowadzone przez  prywatne podmioty, które mogły przystąpić do konkursu jako jednostki wspierające realizację zadań miasta w obszarze działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa i ochrony praw dziecka.

Spośród wszystkich zgłoszeń odrzucono 5 ofert, które nie spełniły warunków formalnych - oferenci nie dotrzymali terminu złożenia oferty lub nie przedstawili niezbędnej dokumentacji.

 Spośród poprawnych formalnie zgłoszeń wyłoniono 56 najlepiej punktowanych ofert - 52 żłobki prywatne i 4 prowadzone przez organizacje pozarządowe, które w 2017 roku otrzymają dofinansowanie w wysokości 700 zł miesięcznie na dziecko w danym żłobku.

- Mamy jednak świadomość, że nie wszyscy oferenci, którzy spełniają kryteria, uzyskali takie wsparcie - dodaje dyrektor Magdalena Pietrusik-Adamska. 13 podmiotów, które komisja oceniła pozytywnie nie uzyska wsparcia z powodu wyczerpania środków finansowych, przeznaczonych na ten cel. Kolejne 5 zgłoszeń komisja oceniła negatywnie - oferty oceniono poniżej minimalnego progu punktowego.

Oferty były weryfikowane m. in. pod kątem programów opiekuńczo-wychowawczych i programów żywieniowych w placówkach, standardu zabiegów pielęgnacyjnych, liczby osób opiekujących się dziećmi i ich kwalifikacji. Premiowane było także zatrudnienie kadry na podstawie umowy o pracę. Do tego punktowano dostępne pomoce edukacyjne, wyposażenie, zaplecze lokalowe, w tym np. monitoring czy dostępność placu zabaw na terenie placówki. Łącznie do zdobycia było 100 punktów.

To już drugi konkurs na wsparcie finansowe w którym wykorzystana została elektroniczna platforma obsługi wniosków Witkac.pl. Dzięki temu narzędziu wypełnienie wniosku o dotację od miasta jest dużo prostsze. Zmniejsza się biurokracja, a procedura sprowadza się do wypełnienia i wydrukowania jednego formularza.

Z systemu Witkac.pl docelowo maja korzystać wszystkie wydziały Urzędu Miasta Poznania, które udzielają dotacji organizacjom pozarządowym, w tym Wydział Ochrony Środowiska, Wydział Oświaty, Wydział Kultury, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Wydział Rozwoju Miasta.

Dokładne wyniki konkursu wraz z listą dotowanych placówek znajdują się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej:

http://bip.poznan.pl/bip/zarzadzenia-prezydenta/935-2016-p,NT00137956/

http://bip.poznan.pl/bip/zarzadzenia-prezydenta/934-2016-p,NT00137952/

Hubert Bugajny/biuro prasowe