Bezpieczna droga do szkoły: akcja trwa

W lipcu zostały wyczyszczone i wyremontowane znaki drogowe oraz barierki, w sierpniu odświeżono napisy i piktogramy poziome, dokonano też przeglądu sygnalizacji świetlnych w sąsiedztwie szkół - przed 1. września organizowana przez Zarząd Dróg Miejskich we współpracy z policją, Wydziałem Oświaty UMP oraz szkołami akcja "Bezpieczna droga do szkoły" nabiera tempa.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

Program "Bezpieczna droga do szkoły" trwa cały rok, jednak to właśnie przed 1. września dyrektorzy szkół oraz rodzice najczęściej zgłaszają wnioski o uzupełnianie oznakowania i zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń.

W ramach akcji sprawdzane jest otoczenie obiektów szkolnych, stan przejść dla pieszych, znaków ostrzegawczych jak również sygnalizacji świetlnych. W trakcie przeglądu kontrolnego szkół sprawdzono oznakowanie: 53 podstawówek, 7 gimnazjów i 8 zespołów szkół.

- Naszym zadaniem jako zarządcy drogi jest jak najlepsze przygotowanie okolic szkół do tego czasu - mówi Tadeusz Nawalaniec, wicedyrektor ZDM. - Odnawiane są pasy na przejściach dla pieszych, uzupełnia się oznakowanie, montuje bariery ochronne, przycina gałęzie przy znakach. Najwięcej pracy jest zazwyczaj przy czyszczeniu zamalowanych sprayem znaków drogowych. W tym roku było ich ponad 70.

Ulice, przy których znajdują się szkoły, a także te prowadzące do szkół, są oznakowane znakami A-17 (uwaga dzieci), a na ulicach o dużym natężeniu pojazdów także tabliczkami informacyjnymi "Jacek". Napisy "Szkoła" na jezdniach, mające przypominać kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, pojawiły się w sumie w 256 miejscach. Oznakowane zostały też przejścia dzieci i młodzieży przez jezdnie. W niektórych miejscach dla poprawy widoczności znaki mają fluorescencyjne obramowanie.

Na skrzyżowaniach szczególnie niebezpiecznych, na których często dochodzi do kolizji - a takich wytypowano w Poznaniu 10 - zostały zamontowane przejścia aktywne dla pieszych.

- To są czujniki radarowe, które wykrywają ruch i wtedy przy tablicach oznaczających przejście dla pieszych włącza się migające światło - tłumaczy Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu. - Dzięki takiemu rozwiązaniu przejście jest znacznie bezpieczniejsze.

Jednym z takich miejsc jest skrzyżowanie ulic Piękna i Nowina, w którego pobliżu znajduje się Szkoła Podstawowa nr 70.

- Tu jest duży ruch, wielu kierowców skraca sobie drogę do Polskiej, a niektórzy przekraczają dozwoloną prędkość - mówi Małgorzata Narożna, dyrektor SP 70 - Naprawdę czasami trudno tu w ogóle przejść przez ulicę. Teraz jest bezpieczniej, także dzięki garbom na ulicy Pięknej w pobliżu szkoły, które powstały dzięki współpracy z radą osiedla.

Wagę bezpieczeństwa podkreśla też Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki.
- Na tym akurat skrzyżowaniu jest duże natężenie ruchu, a w okolicy jest kilka szkół - tłumaczy. - Dlatego też nasze patrole często pojawiają się w tej okolicy i w okolicy innych poznańskich szkół. Przed 1 września apelujemy też do kierowców o szczególną ostrożność, szczególnie wobec pieszych.

el