Buspasy już przejezdne

Można już korzystać z buspasów na ulicach Garbary i Droga Dębińska. Mają one zwiększyć punktualność autobusów jadących tymi ulicami.

Z jezdni zniknęły już żółte, przekreślające oznakowania
Z jezdni zniknęły już żółte, przekreślające oznakowania

Konsultacje dotyczące wprowadzenia buspasa w ciągu ul. Garbary odbyły się wiosną tego roku. W ich wyniku postanowiono wprowadzić to udogodnienie na odcinku od ul. Długiej do ul. Krakowskiej/Kazimierza Wielkiego. Buspas na ul. Garbary wytyczony będzie na prawym pasie jezdni. Zostanie on przeznaczony dla pojazdów komunikacji publicznej, służb miejskich (ratunkowych), a także rowerów. Będzie można z niego również wjechać na miejsca postojowe zlokalizowane po prawej stronie jezdni lub skręcić w prawo w kierunku ul. Strzeleckiej.

- Z uwagi na dużą szerokość drogi i liczbę pasów nie zachodziła potrzeba udostępniania buspasa dla taksówek lub samochodów z co najmniej trzema osobami w środku. Środkowy pas będzie służył do jazdy na wprost. Lewy natomiast na wprost i do skrętu w ul. Kazimierza Wielkiego - wyjaśnia Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Specjalny pas dla autobusów, pojazdów uprzywilejowanych, jak policja, karetki pogotowia czy straż pożarna, powstał również na Drodze Dębińskiej. Będzie się on zaczynać ok. 50m od skrzyżowania z ul. Jordana i kończyć przed wjazdem na stację benzynową przy skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi. Z tego buspasa, podobnie jak na ul. Mostowej, będą mogły również korzystać samochody, którymi będą jechały przynajmniej trzy osoby.

W przyszłym roku, w związku z powstałymi buspasami, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, planuje korektę rozkładów jazdy autobusów poruszających się ulicą Mostową i Garbary. Część autobusów na wydłużyć swoje trasy. Buspasy powinny również przyspieszyć czas przejazdów autobusów o kilka minut.

Obecnie trwają ostatnie prace w rejonie ulic Garbary, Strzeleckiej i Królowej Jadwigi związane z uruchomieniem sygnalizacji świetlnych w tych miejscach.