Centrum Warte Poznania - znamy zwycięzców

Otwarte Księgarnie, Wildecki Bieg Śniadaniowy, Festiwal Rękodzieła Naturalnego czy Parada Sobótkowa - to tylko część projektów, które zwyciężyły w konkursie Centrum Warte Poznania. W tym roku sfinansowanych zostanie aż 16 pomysłów.

Ogłoszono wyniki konkursu Centrum Warte Poznania - grafika artykułu
Ogłoszono wyniki konkursu Centrum Warte Poznania

Celem konkursu jest rewitalizacja centrum miasta, dzięki organizacji atrakcyjnych i dostępnych dla mieszkańców działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych.Pomysł został zapoczątkowany w 2012 roku przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.W ciągu 7 edycji do realizacji wyłoniono ponad 100 projektów. Niektóre z nich stały się zaczątkiem nowych, kulturotwórczych miejsc Poznania, np. galerii fotografii Pix.House czy galerii Okien Życie stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

- Zależy nam, aby wspierać osoby, które z racji problemów lokalowych i finansowych nie zawsze mogą promować swoją działalność. Dzięki wsparciu wydarzeń, w których mogą brać udział mieszkańcy miasta z roku na rok jest coraz więcej inicjatyw. Popularność programu Centrum Warte Poznania świadczy o tym, że doskonale się sprawdza - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Projekt jest skierowany do mieszkańców pięciu osiedli śródmiejskich: Starego Miasta (w tym ulicy Św. Marcin), Jeżyc, Wildy, św. Łazarza oraz Ostrowa Tumskiego, Śródki i Komandorii. Obszarem objętym konkursem są także tereny nadbrzeżne, położone po obu stronach rzeki Warty - na obszarze pomiędzy mostem Lecha, a mostem Przemysła. Pula, która jest do rozdysponowania w ramach konkursu to 350 000 złotych (na jeden projekt może zostać przeznaczone maksymalnie 50 tys. zł). Zgłoszone pomysły ocenia komisja konkursowa, złożona z ekspertów oraz miejskich i osiedlowych radnych.

- W ramach Centrum Warte Poznania zaproszamy mieszkańców do aktywności na rzecz swojej dzielnicy. Konkurs umożliwia im wcielenie swoich pomysłów w życie - tłumaczy Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. Jak wyjaśnia, w tym roku komisja konkursowa oceniała 60 prac.

- Najwięcej zgłoszeń pochodziło ze Starego Miasta, Św. Łazarza i terenów nadwarciańskich. Wielkim wygranym okazała się Śródka. Wśród 4 najwyżej ocenionych przez komisję konkursową projektów aż 2 są z tego rejonu miasta - zauważa Marcin Kostaszuk.

Projektem, które otrzyma największe dofinansowanie jest "Wianki. Parada Sobótkowa 2018", czyli barwny korowód łodzi, płynących po rzece Warcie, który odbywa się od 2016 r. - zawsze w okolicy Nocy Świętojańskiej.

- Centrum Warte Poznania to fantastyczna inicjatywa, która pozwoliła przywrócić starą zapomnianą tradycję, praktykowaną w Poznaniu przed 100 laty - mówi Katarzyna Wala ze Stowarzyszenia Mobilny Dom Kultury Wilczak, pomysłodawczyni akcji.- W ciągu 2 lat udało nam się zjednoczyć środowisko, którym rzeka Warta nie jest obojętna. To nie tylko sportowcy- wioślarze, kajakarze, ale przede wszystkim mieszkańcy i radni osiedlowi, którzy biorą udział w tej paradzie i przygotowują wszystkie instalacje.

Uznanie komisji konkursowej zdobył też projekt "Ośrodek", który zostanie zrealizowany w dawnym kiosku na Śródce (w sąsiedztwie słynnego muralu). Ośrodek ma być miejscem spotkań mieszkańców ze sztuką w mniej formalnej niż galeria sztuki czy muzeum formie. Realizowane bedą tam także działania oddolne, tworzone z mieszkańcami i dla mieszkańców.

- Komisja konkursowa jasno dała do zrozumienia, że małe nie znaczy gorsze. Liczy się przede wszystkim pomysł. Autorki projektu Ośrodek pokazały, że można wykorzystać to, co wydawało się niepotrzebne i zrobić tam coś naprawdę niebanalnego - podkreśla Marcin Kostaszuk.

Wśród wysoko ocenionych projektów znalazł się też projekt Otwarte Księgarnie oraz powstanie instalacji Zielona Symfonia.

Anna Jarmuż/biuro prasowe

Załączniki