Co dalej z Umultowską? Mieszkańcy projektują

Jak będzie wyglądać ulica Umultowska za kampusem uniwersyteckim? Nad tym zastanawiali się we wtorek mieszkańcy tej okolicy razem z ekspertami. Wspólne projektowanie drogi rozpoczęło drugi etap konsultacji społecznych.

Pomysły mieszkańców będą podstawą do dalszego projektowania odcinka ulicy Umultowskiej
Pomysły mieszkańców będą podstawą do dalszego projektowania odcinka ulicy Umultowskiej

Konsultacje dotyczą przebudowy ul. Umultowskiej na odcinku od ul. Krygowskiego do ul. Ślazowej. Ich kluczowym elementem są nowatorskie warsztaty projektowe, które odbyły się we wtorek w nowej szkole na Umultowie. Spotkali się tam mieszkający w pobliżu poznaniacy oraz eksperci z Zarządu Dróg Miejskich - osoby odpowiedzialne za budowę dróg, organizację i inżynierię ruchu, zieleń i infrastrukturę rowerową. Wspólnie zmierzyli się z niełatwym zadaniem: zaprojektowaniem odcinka ulicy Umultowskiej tak, by odpowiadał mieszkańcom okolicy.

Nowa, nietypowa formuła konsultacji powstała w Gabinecie Prezydenta Urzędu Miasta Poznania we współpracy z ZDM.

- Nie da się tworzyć miasta dla ludzi bez oddania głosu mieszkańcom - podkreśla Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta. - Dlatego zdecydowaliśmy się na formułę projektowania partycypacyjnego. Dzięki temu poznaniacy będą mogli przetestować na planszy swoje najciekawsze pomysły i podpowiedzieć specjalistom rozwiązania, których oczekują. Efekt warsztatów będzie punktem wyjścia do dalszych prac projektowych.

Uczestnicy wtorkowego spotkania zostali podzieleni na grupy. Każda z nich dostała do dyspozycji specjalistyczną mapę - planszę - oraz ruchome miniatury elementów, które mogą znaleźć się na drodze: skrzyżowania, drogi rowerowe, przejścia dla pieszych, chodniki, progi zwalniające itp. Rozmieszczenie ich na ul. Umultowskiej zależało wyłącznie od wizji projektujących. Nad całym procesem czuwali specjaliści z Zarządu Dróg Miejskich i projektanci, którzy i towarzyszyli każdej grupie.

- To bardzo ważny etap konsultacji - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. - Wiemy, że zaprojektowanie tego odcinka nie jest łatwe. Musimy zapewnić bezpieczeństwo chodzącym tędy do szkoły dzieciom. Konieczne jest uspokojenie ruchu i stworzenie rozwiązań bezpiecznych na pieszych i rowerzystów, ale też przyjaznych kierowcom.Równocześnie chcemy uszanować wartości przyrodnicze tego terenu. Jak to pogodzić? Wierzę, że wspólnie uda się znaleźć najlepsze wyjście. Chcemy, by projekt tego odcinka ulicy powstał nie w zaciszu gabinetów urzędu miasta czy biur projektantów, ale w wyniku wskazań mieszkańców tej okolicy.

Po warsztatach każda z wykonanych aranżacji została sfotografowana. Wypracowane w ten sposób rozwiązania stanowić będą podstawę do przygotowania dwuwariantowej koncepcji budowy ul. Umultowskiej. Zostanie ona przedstawiona mieszkańcom podczas trzeciego etapu konsultacji.

Drugi etap konsultacji społecznych dotyczących tego odcinka ulicy potrwa do 28 lutego. Do tego dnia każdy będzie mógł przesłać swoje uwagi i opinie na adres: umultowska2019@zdm.poznan.pl.

AW