"Dbamy i pamiętamy"

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Tego dnia ruszymy na cmentarze, aby zapalić znicz i wspomnieć bliskie nam osoby. W tym szczególnym czasie warto pamiętać także o tych, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się wolnością.

Miasto Poznań zaprasza do wzięcia udziału w akcji "Dbamy i Pamiętamy"
Miasto Poznań zaprasza do wzięcia udziału w akcji "Dbamy i Pamiętamy"

Miasto Poznań zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w akcji "Dbamy i Pamiętamy". Poprzez włączenie się w porządkowanie zaniedbanych i zapomnianych mogił chcemy przypomnieć o naszych bohaterach i bohaterkach - ludziach, którzy oddali zdrowie i życie w obronie naszej ojczyzny.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego planujemy, wspólnie z poznaniakami, uporządkować zaniedbane groby powstańców. Od kilku lat Wydział Kultury w ramach zadania "pamięć historyczna" ustala miejsca ich pochówku, wykorzystując przy tym różne źródła historyczne. Spis grobów Powstańców Wielkopolskich, połączony z wyszukiwarką cmentarną oraz "Listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym", dostępny jest obecnie na stronie internetowej:

http://valerianella.man.poznan.pl/data/cmentarze/weterani_public.php?filtruj=formularz

Groby zostaną nie tylko uporządkowane, ale też odpowiednio oznakowane. Na mogiłach zostaną umieszczone proporczyki z napisem "Tu spoczywa Powstaniec Wielkopolski".

Akcja już się rozpoczęła. Włączyli się w nią uczniowie poznańskich szkół, którzy w poniedziałek porządkowali groby powstańców na Miłostowie. Mamy nadzieję, że dołączą do nas także inni poznaniacy. Porządki na cmentarzu na Miłostowie potrwają do 19 października. 23 października przeniesiemy się na Junikowo.

W godz. 7-15 na cmentarzach obecni będą pracownicy Usług Komunalnych, którzy będą służyli pomocą i wszelką informacją oraz udostępnią potrzebne narzędzia. Chętne grupy zostaną wyposażone w worki i rękawice przydatne w uporządkowaniu grobów i ich najbliższego otoczenia.

Pamięć o bohaterach to nie wszystko. Patriotyzm to nie tylko wzniosłe czyny, ale także codzienna rzetelna praca. Warto również pamiętać także o tych osobach, którzy nie mieli szczęścia do końca życia otaczać się bliskimi, żyły samotnie, a dzisiaj spoczywają w zaniedbanych i zapomnianych grobach. Nie wszyscy ci ludzie mają na koncie bohaterskich czynów, ale zasługują na godny spoczynek.

Osoby, które chcą pomóc a nie wiedzą, gdzie znaleźć zaniedbany grób, mogą zasięgnąć pomocy pracowników Usług Komunalnych (Biuro Administracji Cmentarzy znajduje się przy ul. por. Janiny Lewandowskiej 4/6 (dawna ul. 23 Lutego).

Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na fejsbuku: #dbamyipamiętamy

https://www.facebook.com/events/309526493162801/?notif_t=event_calendar_create¬if_id=1539337595950623

AJ