Japońskie Takasaki chce współpracować z Poznaniem

Delegacja z Takasaki odwiedziła Poznań, by rozmawiać o możliwościach nawiązania współpracy z naszym miastem, w szczególności w dziedzinie sportu, w tym organizacji dużych wydarzeń sportowych, a także edukacji, kultury i gospodarki. 

Delegacja z Takasaki w Poznaniu - grafika artykułu
Delegacja z Takasaki w Poznaniu

Propozycja współpracy jest inicjatywą miasta Takasaki. Pomysł nawiązania bliższych stosunków z Poznaniem narodził się podczas wizyty prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Krasickiego w tym mieście w 2016 roku. Prezes PKOl odwiedził Takasaki w związku z przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Położone niecałe 100 km od stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni miasto ma być jedną z baz noclegowych i treningowych dla sportowców podczas igrzysk.

- Cieszymy się, że udało nam się zrealizować tę wizytę. Liczymy na rozwój współpracy między Takasaki a Poznaniem. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to na organizację licznych wydarzeń i wymianę doświadczeń - mówił Nobuyuki Aoki, dyrektor Wydziału Sportu Miasta Takasaki. - Obecnie przygotowujemy Takasaki na przyjęcie olimpijczyków, którzy przyjadą do Tokyo na igrzyska w 2020 roku. Chcemy stworzyć sportowcom, także tym z Polski, jak najlepsze warunki.

Podczas spotkania z poznańskimi urzędnikami rozmawiano między innymi o możliwościach nawiązania młodzieżowych wymian sportowych, współpracy w zakresie organizacji dużych, międzynarodowych wydarzeń sportowych i wdrażania programów krzewienia kultury fizycznej i aktywnego, zdrowego stylu życia.

- W Poznaniu od lat sport młodzieżowy stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy w mieście kilkadziesiąt młodzieżowych centrów sportu i z pewnością w tym zakresie możemy podzielić się ciekawymi doświadczeniami - mówił podczas spotkania z delegacją z Takasaki, zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski. - Jestem przekonany, że tych płaszczyzn współpracy jest dużo więcej. Nasze doświadczenia, a także siła i potencjał, który drzemie w Poznani, pozwolą nam w przyszłości realizować wspólnie ciekawe projekty.

W ramach wizyty goście z Takasaki spotkali się też z prezesem Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Janem Mazurczakiem i zastępcą dyrektora Wydziału Kultury Marcinem Kostaszukiem. Odwiedzili też Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Takasaki liczy około 370 tysięcy mieszkańców. Jest znanym ośrodkiem przemysłowym, ważnym węzłem transportowym, miastem uniwersyteckim i prężnym centrum życia kulturalnego. Turyści chętnie odwiedzają Takasaki z uwagi na wyjątkowe dziedzictwo historyczne i atrakcje turystyczne oraz walory przyrodnicze. Innowacyjność i nowoczesne technologie to również znak rozpoznawczy Takasaki. Funkcjonują tam nowoczesne parki biznesowe, przemysłowe i technologiczne.

Joanna Żabierek/biuro prasowe