Jazzem we władzę ludową

Autorski performance muzyczny Macieja Fortuny będzie jednym z wydarzeń odbywających się w ramach obchodów 60. Rocznicy Poznańskiego Czerwca'56. Poznaniacy usłyszą najnowszy utwór muzyka "Jazzem we władzę ludową". Premierowe wykonanie zostanie wyemitowane na antenie Radia Merkury. W formie performance projekt będzie prezentowany przez cały dzień na pokładzie jeżdżącego po Poznaniu zabytkowego tramwaju.

Maciej Fortuna
Maciej Fortuna

Utwór skomponowany przez Macieja Fortunę specjalnie na 60. rocznicę Czerwca'56 po raz pierwszy będzie można usłyszeć na antenie radia kilka minut po godzinie 8.00. Później będzie grany w historycznych, związanych z Poznańskim Czerwcem miejscach, m.in. przed zajezdnią na ul. Gajowej czy bramą Zakładów Cegielskiego. Stamtąd o godzinie 12.00 wyruszy jazzowy tramwaj. Na jego pokładzie Maciej Fortuna wraz z 8 innymi trębaczami oraz grupą rekonstruktorów Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Poznańskiej prezentował będzie swój muzyczny projekt.

- Jako prawnik z wykształcenia, zainspirowałem się postacią Stanisława Hejmowskiego, który bronił robotników w procesach czerwcowych. Drugą inspiracja była trąbka - instrument mi najbliższy, ale jednocześnie instrument sygnałowy, ostrzegający przed różnego rodzaju zagrożeniami, w tym wypadku totalitaryzmami, które odżywają w różnych częściach świata - mówi o swoim projekcie Maciej Fortuna, poznański trębacz i kompozytor jazzowy.

Kompozycja będzie uzupełniona o nagrania archiwalne, udostępnione na potrzeby projektu przez Radio Merkury. Będzie można usłyszeć m.in. fragmenty procesów czerwcowych, audycji radia Wolna Europa czy słynnego przemówienia Józefa Cyrankiewicza. Elementem łączącym historię ze współczesnością będą urządzenia mobilne, które artysta wykorzystał w celu uzupełnienia warstwy muzycznej o dolne, basowe tło oraz przekładające się na bity industrialne brzmienia takie jak dźwięki maszyn, budowy, jadących wagonów.

- Dzięki takiej formie utwór ten ma bardzo szeroką wymowę.  Musimy pamiętać, że tragiczne wydarzenie związane z protestem robotników w 1956 roku rozpoczęły zmiany nie tylko polityczne, ale tez na płaszczyźnie kultury - zauważył Marcin Kostaszuk, z-ca dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania - Dzięki temu, że część wolności udało się wywalczyć, jazz mógł wyjść z katakumb, bardzo szybko pojawiły się już pierwsze festiwale. Poprzez takie projekty chcemy przypominać, że   Poznański Czerwiec miał spory wpływ na uwolnienie kultury po okresie komunizmu i socrealizmu, pozwalając na rozkwit jazzu w naszym mieście.

- Zanim nastąpiła październikowa odwilż w wymiarze politycznym, na poziomie sztuki miało to miejsce już w sierpniu 1956 roku. Wtedy odbył się w Poznaniu pierwszy festiwal jazzowy - dodał Maciej Fortuna - Poznań to miasto o wspaniałych tradycjach jazzowych, to przecież miasto Komedy, Jerzego Miliana, miasto Ptaszyna Wróblewskiego. Chciałem te wszystkie czynniki w moim projekcie połączyć.

Muzycy wraz z rekonstruktorami podróżować będą zabytkowym tramwajem typu N, czyli takim, jakie poruszały się po ulicach Poznania w czasie wydarzeń czerwcowych. Będzie można do niego wsiąść w dowolnym miejscu. 28 czerwca tramwaj będzie można spotkać m.in. na pl. Cyryla Ratajskiego, w okolicach zajezdni przy ul. Gajowej, pl. Adama Mickiewicza oraz przy Politechnice, która będzie przystankiem końcowym.

Joanna Żabierek/biuro prasowe