Kolejne miejskie kamienice wyremontowane

Budynki przy ul. Ratajczaka 45 oraz Kantaka 8/9 odzyskały swój dawny blask. Zakończył się kompleksowy remont konserwatorski obu zabytkowych kamienic. Planowane są już renowacje kolejnych miejskich budynków.

Budynki przy ul. Ratajczaka 45 oraz Kantaka 8/9 odzyskały swój dawny blask
Budynki przy ul. Ratajczaka 45 oraz Kantaka 8/9 odzyskały swój dawny blask

- Programu renowacji miejskich kamienic jest realizowany od kilku lat. To dowód na to, że miasto przywiązuje dużą wagę do obiektów zabytkowych. Staramy się sukcesywnie remontować budynki, które mają duże znaczenie, zarówno pod względem architektury, jak lokalizacji - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ponad stuletnia komunalna kamienica przy ul. Ratajczaka 45, wraz z sąsiadującym z nią budynkiem przy ul. 3 Maja, była jedną z pierwszych poznańskich realizacji znanej spółki architektonicznej Hermana Böhmera i Paula Preula. W ciągu kilkunastu lat, na początku XX wieku, spółka tych wziętych architektów zaprojektowała m.in. budynek obecnego Teatru Nowego, zespół kamienic willowych dla Spółdzielni Mieszkaniowej Urzędników Niemieckich (ul. Roosvelta 4-7) oraz zabudowę podwórzową i schody łączące Al. Marcinkowskiego z ul. Kozią.

Remont zabytkowego gmachu był kompleksowy i obejmował bardzo szeroki zakres prac. Konieczne było zaizolowanie ścian piwnic i wyremontowanie dachu budynku. Elewacja została konstrukcyjnie wzmocniona, a jej detale przeszły renowację. Przywrócono też boniowanie - charakterystyczną dekorację elewacji pierwszego piętr. Wymieniono witryny w lokalach na parterze i odtworzono frontową stolarkę okienną. Remont w imieniu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków prowadziła miejska spółka Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.

- Dziękuję wykonawcom, którzy pracowali w bardzo trudnych warunkach. Ratajczaka to jedna z ważniejszych ulic w Poznaniu. Budynek, w którym prowadzone były prace, jest zamieszkały - przez cały czas na miejscu byli lokatorzy. Wszystko się jednak udało. Poznań staje się coraz piękniejszy. Cieszę się, że mamy w tym swój udział - mówi Ryszard Dembiński, wiceprezes WCWI. 

Jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzona renowacja sieni, która wymaga skomplikowanych prac. Konieczna jest tam konserwacja odkrytej dekoracji sztukatorskiej i polichromii oraz kamiennej okładziny ścian.

Kamienica przy ul. Kantaka 8/9 wzniesiona została w latach 1872-1873, jako element zespołu eleganckich kamienic, zaprojektowanego prawdopodobnie przez Franza Negendanka dla Poznańskiego Banku Budowlanego (Posener Bau-Bank). Przed remontem budynek był w złym stanie technicznym. Konieczne było wzmocnienie i naprawa spękań ścian elewacji podwórzowych oraz sklepienia sieni.

Prace obejmowały m.in. renowację fasady, remont dachu, izolację fundamentów, wymianę stolarki okiennej, remont sieni oraz klatek schodowych. Remont w imieniu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przeprowadził Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który przy okazji wykonał w obu kamienicach instalację centralnego ogrzewania - w ramach programu KAWKA.

- Gwarantuję, że to, co zostało zrobione, to dopiero początek - zapewnia Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL. -Przed nami szereg ciekawych zadań - renowacja kamienicy przy ul. Św. Marcin 30, gdzie mieści się kino Muza, kamienicy przy ul. Łąkowej 13 i zabytkowych obiektów przy ul. Słupskiej 75. Mamy też nadzieję, że uda nam się zrealizować program renowacji pałacyku na Naramowicach. Jako spółka podpisaliśmy umowę o kredytowanie, więc w najbliższych latach nie powinno zabraknąć środków finansowych.

Na remont konserwatorski kamienicy przy ul. Ratajczaka 45 wydano ponad 1 mln zł, a na remont kamienicy przy ul. Kantaka 8/9 - ponad 1,3 mln zł.

- Po przeprowadzonych w ostatnich latach remontach budynków przy ul. Woźnej 5 i Woźnej 15 są to kolejne cenne obiekty, których odnowienie wpłynie na poprawę jakości historycznej przestrzeni - podkreśla Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Na to, że miasto bardzo się zmienia zwraca uwagę zastępca prezydenta.

- To kolejne kompleksowe renowacje, prowadzone w zabytkowych kamienicach - przypomina Mariusz Wiśniewski. - Wszystko to koresponduje z działaniami, które prowadzimy w centrum miasta - na ul. Św. Marcin, Starym Rynku czy Placu Kolegiackim. Cieszymy się, że do podobnych działań przystępują też prywatni właściciele kamienic. Inwestorzy widzą, że centrum zaczyna się zmieniać. Wiedzą, że warto tam inwestować.

Poznań od lat prowadzi program konserwacji należących do miasta zabytkowych kamienic.
W 2015 roku w budynku kamienicy przy ul. Woźnej 5 wyremontowano klatki schodowe, elewacje i gotyckie piwnice. Rok później gruntowny remont przeszedł budynek przy ul. Woźnej 15 - wyremontowano dach, odrestaurowano elewacje, okna i drzwi, osuszono piwnice.

Prace remontowe w miejskich kamienicach będą kontynuowane w następnych latach. Oprócz renowacji kamienicy przy ul. Św. Marcin 30, w planach jest m. in. remont tzw. dworku przy ul. Szyperskiej 9 pochodzącego z końca XVIII w., a także inne działania.

- W tym roku ruszamy z renowacją zabytkowego zespołu Dziedzińca pod Słońcem, przy Drodze Dębińskiej. Liczymy też, że uda nam się pozyskać środki finansowe na renowację zabytkowych Łazienek Rzecznych - mówi Mariusz Wiśniewski.

Alicja Wesołowska, Anna Jarmuż, Dominik Jagiełło/biuro prasowe