Miejskie Dożynki

Pokazy florystyczne, barwny korowód, występy artystyczne, animacje dla dzieci i wioska ginących zawodów - to tylko część atrakcji, które czekają na poznaniaków podczas Miejskich Dożynek w parku Wilsona. Impreza odbędzie się w sobotę, 3 września.

Galeria zdjęć przedstawia Miejskie Dożynki w parku Wilsona. - grafika artykułu
Miejskie Dożynki

Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości Poznania i poznaniaków. Miejskie Dożynki będą także okazją do odetchnięcia od miejskiego stylu życia i możliwością obcowania z kulturą wiejską. 

Zabawę rozpocznie korowód dożynkowy. Kolorowy pochód wyruszy o godz. 14:00 sprzed kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej (gdzie wcześniej odbędzie się msza św.). Jego uczestnicy przejdą ul. Śniadeckich do muszli koncertowej w parku Wilsona. O godz. 15:00 obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej. Później na scenie zaprezentują się także folkowa kapela "Zza Winkla" czy Zespół Instrumentów Dętych Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Stanisława Gruszki. 

Dożynki urozmaici również występ grupy artystów cyrkowych i akrobatów powietrznych "Z Głową W Chmurach", których pokazy będzie można oglądać dwukrotnie - o godz. 17:00 i 18:30. Potańcówka z Grupą swingującą wystartuje o godz. 17:30, a o godz. 19:15 rozpoczną się konkursy z wiedzy rolniczej. Do wygrania bezpłatna nauka języka obcego czy wejściówki do aquaparku. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpi Pierwsza Poznańska Orkiestra Niesymfoniczna Ukulele. 

Miejskiej Dożynki będą też wehikułem czasu. To za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatem garncarskim, zielarskim, powroźnika, łyżkarza, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. W programie znalazły się również pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy, animacje dla dzieci. Na uczestników dożynek czekać będzie również grochówka z kotła czy History Land, czyli wyjątkowa ekspozycja z klocków lego. 

W parku Wilsona będzie można także zwiedzić "Niewidzialną ulicę". To nietypowa wystawa, która powstała, aby przybliżyć życie oraz świat osób niewidomych i niedowidzących. Zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności, goście muszą poradzić sobie bez używania wzroku, wchodząc w interakcje z otoczeniem w taki sposób, aby móc w nim normalnie  funkcjonować.

Rolnicy w Poznaniu? 

Miasta Poznań kojarzone jest przede wszystkim jako ważny ośrodek handlu, kultury i nauki. Tymczasem w stolicy Wielkopolski 7 694 ha stanowią użytki rolne. Najwięcej gospodarstw znajduje się w Spławiu, Garaszewie, Pokrzywnie, Minikowie, Głuszynie, Radojewie, a także na Krzesinach, Starołęce i Morasku. Uprawiane są zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki czy warzywa gruntowe. Prowadzona jest też produkcja kwiatów.

JZ