Nagroda Quadro dla CDF Architekci za UBIQ34

CDF Architekci Biuro Projektowe Karol Fiedor - to tegoroczni zdobywcy nagrody Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną roku 2015. Otrzymali ją za projekt kompleksu UBIQ34 znajdujący się przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Nagrodę wręczył Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wręczenie nagrody J.B.Quadro
Wręczenie nagrody J.B.Quadro

Kompleks doceniono za "nowoczesną architekturę nawiązującą detalami do istniejącego zabytkowego budynku, a jednocześnie spełniającą wysokie wymagania techniczne i funkcjonalne budynku. Inwestycja wpisała się w kontekst urbanistyczny z poszanowaniem istniejącego drzewostanu, tworząc kameralną atmosferę i kontynuując dobre wzorce tego fragmentu naszego miasta".

- Ten projekt wpasował się trudną część Poznania, w dodatku część nie najbardziej reprezentacyjną - mówił Łukasz Mikuła, radny miejski i członek konkursowego jury. - Wymagało to dużej odwagi inwestora i architekta. I to jest dobry przykład dla kolejnych odważnych przedsięwzięć w Poznaniu.

Prezydent Wudarski, gratulując zwycięzcom, także nazwał ich dzieło wzorem do naśladowania. Zwrócił też uwagę na to, jak skomplikowana jest praca architekta, który musi być nie tylko inżynierem, ale również rzeźbiarzem, plastykiem i malarzem, nie mówiąc już o niezbędnej wiedzy prawnej czy historycznej.

- Często pojawia się problem, jak umiejętnie połączyć stare z nowym, pracę utrudniają uwarunkowania ekonomiczne czy prawne, procedury i rygory administracyjne - mówił prezydent. - Jest wspaniałą sztuką, gdy mimo tych wszystkich przeszkód udaje się wypracować taką jakość. Oby takich realizacji jak ta nagradzana dziś, było w Poznaniu jak najwięcej. Będziemy jako miasto wspierać, sekundować i kibicować takim realizacjom.

Karol Fiedor po odebraniu statuetki powiedział, że podziękowania i nagroda należą się nie tyle jemu, co całemu zespołowi CDF Architekci, który ciężko pracował na ten sukces.

- Pamiętam, jak w 1999 roku podczas przyznawania pierwszej nagrody J.B. Quadro, stałem sobie skromnie w kąciku i podziwiałem tych wszystkich wybitnych architektów którzy tu przyszli - wspominał. - I marzyłem wówczas, że może kiedyś i ja stanę tutaj, żeby odebrać tę nagrodę. Dziś moje marzenie się spełniło i jestem najbardziej szczęśliwym człowiekiem.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro jest Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania dla autora lub zespołu autorskiego za obiekt zrealizowany i uznany przez powołane jury za najlepszy spośród przedstawionych. Nagroda została ustanowiona w 1999 roku przez Zarząd Miasta Poznania.

Nagroda przyznawana jest raz w roku przez jury konkursu autorowi lub zespołowi autorów za najlepszy spośród zgłoszonych projekt architektoniczny, zrealizowany na terenie Poznania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Nagroda przyznawana jest za szczególnie wartościowe dokonania twórcze w dziedzinie architektury, wnoszące nowe elementy do kształtowania przestrzeni i klimatu miasta.

Nagrodą jest statuetka przedstawiająca Jana Baptystę Quadro - architekta epoki renesansu, działającego głównie w Poznaniu, autora m.in. renesansowej przebudowy poznańskiego ratusza.

A oto laureaci poprzednich edycji konkursu o nagrodę Jana Baptysty Quadro:

1999 - otrzymał Klemens Mikuła za projekt zespołu obiektów nad jeziorem Malta.

2000 - studio ADS za pawilon nr 8 na terenie MTP

2001 - Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich za Poznańskie Centrum Finansowe

2002 - studio ADS, tym razem za terminal pasażerski na Ławicy

2003 - profesor Jerzy Gurawski za projekt kampusu na Morasku

2004 - studio ADS za projekt Starego Browaru

2005 - profesor Marian Fikus za projekt Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej

2006 - Wojciech Marcinkowski za projekt budynku przy ulicy Piątkowskiej 112. W tym roku kapituła konkursu uznała Dom Towarowy Okrąglak najpiękniejszym poznańskim budynkiem powstałym w drugiej połowie XX wieku i przyznała pośmiertnie Złotego Quadro jego autorowi - Markowi Leykamowi.

2007 - profesor Jerzy Gurawski za projekt Aula Nova Akademii Muzycznej

2008 - studio ADS za projekt II etap Starego Browaru

2009 - Sławomir Rosolski za City Park Poznań

2010 - Jacek Bułat, Bartosz Jarosz, Joanna i Michał Kapturczak, Paweł Świerkowski za projekt Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.

2011 - Aleksandra Kornecka, Katarzyna Weiss, Krzysztof Frąckowiak, Piotr Machowiak, Krzysztof Czarnecki, Łukasz Tyrała, Magdalena Lelonkiewicz, we współpracy z Elżbietą Górską, Weroniką Sobczak i Maciejem Nowakiem za projekt Collegium Iuridicum Novum (UAM).

2012 - Wojciech Grabianowski za Murawa Office Park

2013 - JEMS Architekci za budynek Pixel

2014 - Arkadiusz Emerla, Maciej Wojda za Bramę Poznania

2015 - ASW Architekci za budynek hotelu Puro