Najlepsi sportowcy nagrodzeni

W Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbyła się Poznańska Gala Sportu, na której podsumowano najważniejsze wydarzenia sportowe minionego roku. Nagrody podczas gali odebrali zasłużeni dla poznańskiego sportu oraz zawodnicy i trenerzy, którzy reprezentowali stolicę Wielkopolski  podczas najważniejszych imprez w 2017 roku.

Poznańska Gala Sportu
Poznańska Gala Sportu

- To był dobry czas dla poznańskiego sportu. Mieliśmy kilka bardzo ważnych imprez i wielkie osiągnięcia naszych zawodników. Jestem z tego dumny, serce rośnie gdy słyszymy Mazurek Dąbrowskiego na zawodach, ale najważniejsza jest praca u podstaw, czyli szkolenie dzieci i młodzieży. To jest fundament sportu, jego wychowawcza rola, która pomaga kształtować charaktery - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Miniony rok był wyjątkowo obfity w wydarzenia sportowe. Jako najważniejsze z nich kapituła konkursu uznała Międzynarodowe Halowe Zawody w Skokach przez Przeszkody, czyli popularną Cavaliadę, która tradycyjnie odbywa się na Miedzynarodowych Targach Poznańskich.

Na gali nie mogło  zabraknąć poznańskich zawodników i olimpijczyków, którzy z rąk prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz przewodniczącego rady miasta Grzegorza Ganowicza odebrali Stypendia Miasta Poznania za osiągnięcia sportowe. Łącznie uhonorowano 15 sportowców.

Wśród uczestników XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się wkrótce w Południowej Korei, wystąpi także Jan Szymański. Zawodnik AZS AWF Poznań 4 lata temu podczas igrzysk w Soczi wywalczył brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim.

Wręczanie nagród zakończyło się przyznaniem wyróżnień specjalnych dla poznańskiej nadziei olimpijskiej - Mai Kocjan (gimnastyka artystyczna) oraz wybitnej postaci świata sportu z Poznania - Andrzeja Kraśnickiego - prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

- Dzisiejsza gala to wyraz szacunku, przyjaźni, uznanie dla zasad fairplay. To docenienie tych wszystkich, którzy kochają sport, promują Poznań i Polskę - podkreśla Andrzej Kraśnicki, prezes PKOI.

Oprócz czynnych sportowców, podczas gali prezydent uhonorował też 18 Super Seniorów Poznańskiego Sportu. Są to wybitne osoby, zawodnicy, trenerzy, dziennikarze i działacze, którzy swoją działalnością i życiem przyczynili się do rozwoju sportu w naszym mieście. Wyróżnienie dla seniorów powyżej 75. roku życia przyznawane jest podczas Poznańskiej Gali Sportu od 2014 roku.

Wyróżnienia otrzymali też młodzi zawodnicy. W kategorii junior i młodzieżowej uhonorowano łącznie 13 osób. Wyróżenienia odebrali też prezesi trzech najlepszych poznańskich klubów: OŚ AZS, AZS AWF oraz Posnanii.

Hubert Bugajny/biuro prasowe