Niejasne plany PKP wobec dworca

PKP deklaruje chęć modernizacji, bądź budowy nowego budynku dworca w Poznaniu. Brak jednak konkretów i wywiązania się ze zobowiązań wobec Miasta.

Wizualizacja koncepcji przebudowy dworca Poznań Główny fot. mat pras Trigranit
Wizualizacja koncepcji przebudowy dworca Poznań Główny fot. mat pras Trigranit

Podczas spotkania zarządu PKP SA z dziennikarzami poinformowano o planach PKP SA w stosunku do starego dworca głównego w Poznaniu.

- Oprócz istniejącego, nowego obiektu chcemy, by na dworcu zaistniał nowy budynek, w którym znajdzie się miejsce dla biur, hotelu i oczywiście, przestrzeń dla pasażerów - mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Jest to kolejna deklaracja władz kolejowej spółki, która cały czas nie podaje terminu rozpoczęcia, ani kształtu tej inwestycji.

- Dyskusja na temat remontu dworca odbyła się około dwa lata temu. Cały czas czekamy na ostateczne deklaracje, bo póki co mamy bardzo ogólne informacje. Pasażerowie, mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, ale tez turyści oczekują, żeby sytuacja na terenie dworca wreszcie wróciła do normy - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. - Oczekujemy powrotu funkcji pasażerskich w miejsce starego dworca. Trudno w tej chwili określić czy miałby on być zmodernizowany czy odbudowany. Miastu z pewnością nie przeszkadzałyby dodatkowe funkcje biurowe i hotelowe. Czekamy na propozycje PKP.

Konserwator w toku poprzedniej dyskusji wyraził zgodę na zburzenie starego budynku dworca. Nie zostało bowiem zbyt wiele z historycznej elewacji.

- Moja ocena jest taka, że powinien powstać nowy obiekt. Wszystko co jest poza halą nie nadaje się bowiem do nowoczesnych funkcji. W toku poprzednich dyskusji udało się uzyskać kompromisowe rozwiązanie. Zakładało ono z pokazanie zewnątrz starej, historycznej fasady. Wydaje się że tamte rozwiązania powinny być wzięte pod uwagę przez władze PKP i architektów, którzy będą się tym projektem zajmować - wyjaśnia Maciej Wudarski.

Miastu chce ściśle współpracować z PKP przy koncepcji nowego budynku, ponieważ jest on położony przy placu, będący przedłużeniem ul. Dworcowej, który jest własnością Miasta. Tej inwestycji, zarówno w zakresie ochrony konserwatorskiej, jak i funkcji komunikacyjnej, nie da się oddzielić.

Cały czas obowiązuje również umowa dotycząca budowy kładki pomiędzy peronami, która ma połączyć Dworzec Zachodni ze starym budynkiem oraz nowym. Miasto podpisało umowę partycypacyjną z firmą Trigranit w roku 2011, w wyniku której miała powstać kładki dla pieszych łącząca perony 4-6 z budynkiem obecnego dworca. Wartość szacunkowa tej umowy to 9 mln zł. Według posiadanych przez Miasto informacji, obecnie do wykonania tej inwestycji jest zobowiązana spółka PKP S.A., która - zgodnie z zapisami umowy - miała ją zrealizować do końca ubiegłego roku. Póki co nie ma żadnych informacji na temat działań PKP SA w tym zakresie.

- Jesteśmy gotowi do wszelkiej współpracy w tym obszarze po to, żeby dworzec Poznań Główny powstał lub został odbudowany jak najszybciej - dodaje zastępca prezydenta Poznania.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe