Nowy koronawirus - najważniejsze informacje

Poznań jest przygotowany na ewentualny przypadek zarażenia nowym koronawirusem. Na wszelki wypadek w stałej gotowości są miejskie służby i szpitale, dodatkowe środki ostrożności podjęły też port lotniczy na Ławicy i Międzynarodowe Targi Poznańskie. 

Dobrą profilaktyką przed wirusem jest częste mycie rąk wodą z mydłem - grafika artykułu
Dobrą profilaktyką przed wirusem jest częste mycie rąk wodą z mydłem

- Miasto jest dobrze przygotowane na wypadek wystąpienia koronawirusa z Chin - podkreśla Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Współpracujemy ze służbami miejskimi, jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami, przedstawicielami lotniska i MTP. Nie ma powodów do paniki.

Dodatkowe środki ostrożności podjęła Grupa MTP, która organizuje Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma. Jej pracownicy na stałe współpracują z przedstawicielem na rynek chiński, którego zadaniem jest nie tylko współpraca z klientami zagranicznymi, lecz także monitorowanie sytuacji na miejscu.

- W związku z informacjami dotyczącymi zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV, śledzimy na bieżąco komunikaty udostępniane przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i działamy zgodnie z procedurami - informuje Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Grupy MTP. - Jesteśmy też w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu i wykonujemy jej zalecenia. W trakcie zbliżającej się grupy targów budowlanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie funkcjonował punkt medyczny, w poszerzonym składzie, który będzie w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu oraz z oddziałem zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

W toaletach na terenie targów umieszczono podajniki z płynem dezynfekującym, a w pawilonach rozwieszono oficjalny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w języku polskim, angielskim i chińskim. Komunikat przypomina, że w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, należy zgłosić się do punktu opieki medycznej. W widocznym miejscu znajduje się też numer telefonu - mogą tam dzwonić osoby, które zauważyły coś podejrzanego.

Na Budmę mieli przyjechać przedstawiciele kilkudziesięciu chińskich firm. W piątek, 31 stycznia, na liście wystawców zostało ich już tylko 17. Nie ma jednak pewności, że dotrą do Poznania, ponieważ kolejni przewoźnicy odwołują loty z i do Chin.

Dobrze przygotowany jest też Port Lotniczy Poznań-Ławica - pomimo tego, że lotnisko nie obsługuje bezpośrednich lotów z Chin.

- Ściśle współpracujemy z inspektorami sanitarnymi, służbami wojewódzkimi i miejskimi - wylicza środki ostrożności Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica. - Jesteśmy też w stałym kontakcie z dużymi lotniskami, na których lądują pasażerowie zmierzający do Poznania. Współpracujemy z lotniskiem Chopina w Warszawie i z dużymi hubami lotniczymi w Monachium, Frankfurcie i Kopenhadze. W naszej hali przylotów pasażerowie mogą zaopatrzyć się w ulotki, które szczegółowo wyjaśniają zasady postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia, najważniejsze informacje zostały też wywieszone w widocznym miejscu. Mamy też do dyspozycji specjalne pomieszczenie, w którym pasażer z podejrzeniem koronawirusa może poczekać na przyjazd służb.

Na warszawskim lotnisku pasażerowie podróżujący z Chin otrzymują specjalne formularze lokalizacyjne, a osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska. Takie formularze są też dostępne na poznańskim lotnisku. Podobne procedury uruchomiono również w innych europejskich portach lotniczych.

Koronawirus - jak się przed nim uchronić?

Specjaliści podkreślają, że wirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego dobrą profilaktyką jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu.

- Obecnie w Polsce nie potwierdzono obecności wirusa, nie ma więc powodów do niepokoju -  wyjaśnia Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Należy natomiast przestrzegać zasad higieny, zakrywać usta, kaszląc, często myć ręce. Dobrze pamiętać o tym, że aktualnie bardziej niż nowy koronawirus niebezpieczna jest grypa.

https://www.youtube.com/watch?v=cy0i0xwk6mQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1aHLFmB8e6iz66Ru_NEN42dDgwJ8UNf_gOXEKUxSBhCo_WruQf4FZcvgk

Według aktualnej wiedzy nie ma też ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Co warto wiedzieć o wirusie

Okres wylęgania wirusa 2019-nCoV może trwać od 1 do 14 dni, najczęściej jednak jest to 5-6 dni. W tym czasie osoby podróżujące z obszarów wysokiego ryzyka powinny obserwować swój stan zdrowia.

Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się w chińskim mieście Wuhan pod koniec grudnia 2019 roku. Koronawirus przenosi się przez ludzi i zwierzęta; można zarazić się nim w chwili kontaktu z wydzielinami nosiciela. Do tej pory [stan na 31.01, godz. 15] odnotowano ponad 9,9 tysięcy zarażeń (większość w Chinach), w tym ponad 200 zgonów - wszystkie w Chinach.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność - podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie: http://www.psse-poznan.pl/p,167,koronawirus-2019-ncov

AW