Pierwsze znaleziska na Starym Rynku

Choć prace wykopaliskowe na Starym Rynku trwają zaledwie tydzień to pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami.  Po zdjęciu kostki brukowej odkryli już oni wiele znalezisk, które pochodzą z różnych okresów historycznych.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

Zabytki znalezione na Starym Rynku to kilkadziesiąt przedmiotów z różnych wieków. Wśród nich znalazły się m.in. kule do muszkietów, guziki, monety czy gwoździe.

Prawdziwą "perełką" jest natomiast znalezisko monety Stanisława Augusta Poniatowskiego - tzw. szeląga z 1768 roku - identyfikacji dokonał nasz muzealny numizmatyk, Zbigniew Bartkowiak. Monet jest zdecydowanie więcej - ale większość wymaga oczyszczenia - czytamy na stronie Muzeum Archeologicznego.

Znaleziska mają niezwykła wartość historyczną, a ich powstanie datuje się prawdopodobnie na okres od XVII do XIX stulecia.

Znalezione przez nas zabytki jednoznacznie wskazują, że badane przez nas miejsce od stuleci pełniło funkcje handlowe - pośród straganów przepychały się tłumy klientów i kupców - część z nich w ferworze zakupów zdarzało się zgubić monety i inne przedmioty - opowiada Magdalena Poklewska-Koziełł z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Relację z badań archeologicznych na Starym Rynku można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu -  www.muzarp.poznan.pl - oraz we wpisach zamieszczanych na  fanpage'u muzeum -  www.facebook.com/muzarp.

DP/PMX