Poznań bez nienawiści

Koniec z agresywnymi i rasistowskimi napisami na murach w przestrzeni publicznej. Rusza akcja "Poznań bez nienawiści". Poznaniacy i poznanianki wezmą farby i pędzle i zamalują mowę nienawiści na murach miasta.

Akcja "Poznań bez nienawiści" ma wymazać rasistowskie napisy z przestrzeni publicznej miasta - grafika artykułu
Akcja "Poznań bez nienawiści" ma wymazać rasistowskie napisy z przestrzeni publicznej miasta

Akcja rozpocznie się w sobotę, 26 maja, o godzinie 10 na przystanku PST Kurpińskiego. Pojawią się tam wolontariusze, wolontariuszki, przedstawiciele urzędu miasta i miejskich spółek zaangażowanych w inicjatywę oraz wszystkie osoby, które sprzeciwiają się mowie nienawiści w przestrzeni publicznej Poznania.

- Poznań jest miastem otwartym i tolerancyjnym, nie ma w nim miejsca dyskryminację w żadnej formie. Tym bardziej na rasistowskie hasła i napisy. - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Każdy człowiek ma prawo do szacunku, bez względu na swoje pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną czy światopogląd. Historia dobitnie pokazała, co może się stać, gdy tego szacunku zabraknie. Dlatego tak ważna i symboliczna jest akcja "Poznań bez nienawiści". Mam nadzieję, że przyłączy się do niej wielu mieszkańców miasta.

Przystanek PST  Kurpińskiego jest jednym z wielu miejsc wydarzenia, które jest organizowane przy wsparciu spółek miejskich takich jak MPK, ZTM, ZDM, i ZKZL.

- Chociaż spółki i instytucje miejskie przeznaczają rocznie spore budżety na usuwanie tego typu aktów wandalizmu, nienawistne hasła i symbole o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym pojawiają się, niestety, w przestrzeni miasta - wyjaśnia Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom, która koordynuje to przedsięwzięcie. - Te napisy i symbole nie tylko szpecą nasze miasto, ale także ranią osoby należące do grup, wobec których są kierowane, oraz mieszkanki i mieszkańców Poznania przechodzących i przejeżdżających obok nich na co dzień.

"Poznań bez nienawiści" wpisuje się w obchody Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej, stąd do udziału zaproszono wolontariuszy i wolontariuszki z poznańskich szkół. Akcja wiąże się bowiem również z polityką miasta w kwestii edukacji antydyskryminacyjnej i przeciwdziałania wykluczeniom.

Wydarzenie "Poznań bez nienawiści" skorelowane jest  z odbywającym się w tym czasie Poznań Art Week. Dlatego do inicjatywy przyłączył się Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, który zaplanował akcję artystyczną w niedzielę na PST Kurpińskiego. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów artystyczno-projektowych wykonają tam murale na zamalowanej w sobotę powierzchni.

Akcja wspólnego zamalowywania mowy nienawiści zaplanowana jest 26 maja w następujących miejscach:

PST Kurpińskiego 10:00-12:00

PST Szymanowskiego 12:30-13:30

PST Solidarności 13:45-14:30

Ul. Marii Magdaleny 5  12:00-13:00

Ul. Rycerska 35 13:00-15:00

Zapraszamy wszystkie osoby chętne do przyłączenia się do akcji w dogodnej lokalizacji i czasie. Szczegółowy harmonogram wydarzenia oraz więcej informacji  na temat planowanego przebiegu całej akcji można znaleźć na: www.facebook.com/events/240649213357260/

AW