Poznań na podium w prestiżowych rankingach

W niezależnym rankingu, który podsumowuje kadencje samorządowe w miastach całej Polski, Poznań awansował na drugie miejsce. Przed nami jest tylko Warszawa. Poznań jest też na drugim miejscu w kraju, jeśli chodzi o inwestycje.

W rankingu, który podsumowywał kadencje samorządów w całej Polsce, Poznań zajął drugie miejsce - grafika artykułu
W rankingu, który podsumowywał kadencje samorządów w całej Polsce, Poznań zajął drugie miejsce

Rankingi pisma samorządu terytorialnego "Wspólnota" to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów. Tworzone są na podstawie obiektywnych danych z GUS oraz informacji z gmin i powiatów, a następnie analizowane pod kątem wielu aspektów.

"Podsumowanie kadencji" to najważniejszy z tych rankingów. Jego autorzy biorą pod uwagę zmiany, jakie nastąpiły w gminach w ostatnich czterech latach. W najnowszym zestawieniu Poznań awansował na drugie miejsce - w latach 2009-2013 miasto zajmowało dalekie, dziesiąte miejsce.

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wyników odnoszących się do: sukcesu finansowego, ekonomicznego, infrastrukturalnego oraz społecznego. Poznań znalazł się na podium w aż trzech z tych kategorii.

- To dowodzi, że obrana przez nas strategia jest skuteczna - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Najważniejszym kryterium przy konstruowaniu budżetu Miasta jest komfort życia poznaniaków. Chcemy zaspokoić potrzeby różnych grup mieszkańców i - tym samym - przekształcić Poznań dobrze działający miejski organizm, w którym chce się mieszkać.

Służą temu m.in. liczne inwestycje w zrównoważony transport, promowanie ekologicznych rozwiązań takich jak carsharing, Poznański Rower Miejski czy Poznańska Kolej Metropolitalna. Ważne jest też zapewnianie nowych, konkurencyjnych miejsc pracy. Poznań robi to skutecznie - świadczy o tym wysokie trzecie miejsce, jakie miasto zajęło w prestiżowym rankingu "European Cities and Regions of the Future" w kategorii miast najbardziej przyjaznych dla biznesu.

Drugie z ważnych zestawień to "Ranking inwestycyjny". Skupia się on na tym, ile pieniędzy - w przeliczeniu na mieszkańca - miasta i gminy wydają na inwestycje. Poznań awansował w nim na drugie miejsce.

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych w ostatnich trzech latach (2015-2017). Chcieli w ten sposób uniknąć chwilowych wahań wskaźnika, które mogłyby zakłócić wyniki rankingu.

- Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością - wyjaśniają autorzy zestawienia. - W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

Poznań awansował w rankingu z trzeciego miejsca na drugie ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi w wysokości 1 760,52 na osobę. Wyżej był tylko Kraków (1778,10). Niżej od Poznania sklasyfikowane zostały takie miasta jak Szczecin, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław.

- Te dane potwierdzają, że Poznań jest w czołówce miast inwestujących najwięcej w kraju - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Nie wszystkie inwestycje to wielkie obiekty, skupiamy się na projektach ukierunkowanych na wygodę poznaniaków. Może i są mniej widowiskowe, ale znacząco poprawiają jakość życia mieszkańców. Przykładem mogą być remonty torowo-sieciowe, na które w tym roku wydajemy aż 25 mln zł. To ponad 8 razy więcej, niż na ten cel przeznaczał mój poprzednik. Dzięki temu tramwaje w Poznaniu jeżdżą szybciej i bezpieczniej.

Miasto aktywnie inwestuje też w oświatę. Tylko w tegorocznym budżecie przeznaczono na ten cel ponad 112 mln zł.

AW