Poznań wśród liderów rozwoju

Poznań zajął drugie miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Wyprzedziliśmy Katowice i Wrocław, przed nami znalazła się tylko Warszawa.

Poznań znalazł się na drugim miejscu w Polsce w rankingu zrównoważonego rozwoju - grafika artykułu
Poznań znalazł się na drugim miejscu w Polsce w rankingu zrównoważonego rozwoju

Wyniki rankingu ogłoszono w poniedziałek w Sejmie. Zestawienie opracowane jest przez pracowników Politechniki Warszawskiej i uwzględnia wszystkie miasta i gminy w Polsce. O miejscu na liście decyduje 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS.

Pod uwagę wzięto m.in. wydatki na projekty inwestycyjne - mierzono je zarówno w przeliczeniu na mieszkańca, jak i w stosunku do budżetu miejscowości. Ważny był poziom bezrobocia, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, i liczba firm na tysiąc mieszkańców, istotne były też: saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

W kategorii miast na prawach powiatu Poznań znalazł się na wysokim drugim miejscu, ustępując wyłącznie Warszawie. Wyprzedziliśmy Katowice, Wrocław i Kraków.

- To doskonały wynik  - ocenia prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak, twórca zestawienia. - Wskaźniki, które wzięto pod uwagę w rankingu, przekładają się bezpośrednio na poprawę sytuacji mieszkańców miasta. Wyższe wydatki na inwestycje to lepsze warunki życia dla obecnych i zachęta dla przyszłych mieszkańców, a więcej miejsc pracy to większy wybór dla ludzi, którzy szukają zatrudnienia. Bardzo wysoka liczba firm na tysiąc mieszkańców to dla wszystkich przedsiębiorczych osób znak, że w Poznaniu są dobre warunki dla biznesu.

Ten ostatni wskaźnik bardzo dynamicznie rośnie: w Poznaniu na tysiąc mieszkańców przypada ponad 200 firm. Dzięki temu Poznań trafił też na podium w zestawieniu miast - liderów przedsiębiorczości. W swojej kategorii zajął trzecie miejsce za Warszawą i Sopotem.

- Tendencja jest wyraźna - z roku na rok przybywa w mieście nowych firm - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To najlepszy dowód, że Poznań jest miastem przyjaznym przedsiębiorcom. Nie bez przyczyny jesteśmy czwartym ośrodkiem w Polsce pod względem liczby działających startupów. Chcemy, by miasto było miejscem przyjaznym do prowadzenia i rozwijania biznesu.

Twórcy zestawienia podkreślają, że wyniki rankingu wiarygodnie odzwierciedlają rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe