Poznański Budżet Obywatelski - wyniki

Azyl dla dzikich kotów, zajęcia dla młodzieży i seniorów, place zabaw i ścieżki rowerowe - znamy już  wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Listę 34 zwycięskich projektów ogłoszono w poniedziałek wieczorem podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta.

Wyniki PBO 2018 ogłoszono podczas uroczystej gali
Wyniki PBO 2018 ogłoszono podczas uroczystej gali

W tym roku w Poznańskim Budżecie Obywatelskim zagłosowało ponad 45 tysięcy poznaniaków. Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej głosów zebrał azyl dla zwierząt z poznańskiego zoo. Pomoże on zwierzętom, które nie mają szans na powrót do natury. Obejmie obszar ok. 5000 m² pomiędzy obecną tygrysiarnią a słoniarnią. Powstanie tam duży, specjalistyczny wybieg, z ciepłym kotnikiem, kryjówkami i lwimi zabawkami. 

- Gdy dowiedzieliśmy się, że nasz projekt wygrał, dosłownie skakaliśmy z radości - przyznaje Ewa Zgrabczyńska, dyrektor zoo. - Poparcie poznaniaków to dla nas dowód na to, że mieszkańcy miasta akceptują kierunek, który obrało poznańskie zoo, angażując się w pomoc zwierzętom, tworząc azyle dla skrzywdzonych dzikich zwierząt. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy na nas głosowali! Dziękujemy za Wasze wielkie serca, dzięki Wam Kizia i Leoś będą miały szanse na prawidłowy rozwój w odpowiednich warunkach.

Kizia i Leoś to dwa lwiątka, które wiosną trafiły do poznańskiego zoo. Przyjechały ze Śląska - tamtejsza policja odebrała je właścicielowi. Lwy zostały zbyt wcześnie odebrane matkom, były karmione mlekiem z butelki, ze względu na nieprawidłową dietę miały wiele problemów zdrowotnych. Obecnie Kizia i Leoś są w zabezpieczeniu policji do czasu wyjaśnienia sprawy w postępowaniu sądowym. Mieszkają na tymczasowym wybiegu; po wybudowaniu azylu będą miały więcej przestrzeni, a goście zoo będą mogli obserwować rozwój dzikich kotów.

- Dziękuję wszystkim poznaniakom, którzy zadbali o naszych mniejszych braci - mówi Halina Owsianna, radna miejska, która jest autorką zwycięskiego projektu. - Kto kocha zwierzęta, kocha też ludzi.  

Drugie miejsce zajął projekt darmowych zajęć ruchowych dla dzieci, młodzieży i seniorów z terenu Poznania. Projekt zakłada m.in. wyjścia do parku linowego, bowling, lodowisko, na miejskie kąpielisko oraz zajęcia zorganizowane dla osób po 55 roku życia.

Na trzecim miejscu znalazł się projekt, który ma przywrócić poznaniakom Olimpię - budynek, którego większa część jest obecnie pustostanem. Za pieniądze z PBO18 przeprowadzona zostanie modernizacja instalacji elektrycznej, grzewczej oraz windy w Olimpii. Remont ma przywrócić kulturalno-edukacyjny potencjał miejsca.

- Wyrazy uznania i wdzięczności należą się każdej osobie, która w ten lub inny sposób przyczyniła się do sukcesu tegorocznej edycji PBO - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Poznański Budżet Obywatelski to narzędzie, dzięki któremu możemy realizować projekty najbliższe mieszkańcom. To właśnie Wy możecie bezpośrednio zadecydować o tym co dla Was i dla miasta ważne. Wyniki tego głosowania pokazują, że Poznań nie jest ani prawicowy, ani centrowy, ani lewicowy - ale że jest miastem wspaniałych ludzi, którzy pomagają zwierzętom, stawiają na sport i kulturę, dbają o seniorów i najmłodszych. 

Wśród propozycji rejonowych znalazły się różnorodne projekty. Za pieniądze z tegorocznego PBO powstaną centra sportu i rekreacji, place zabaw, przystanki, ułatwienia dla rowerzystów i pieszych. Papugi z palmiarni dostaną nową wolierę, a psy mieszkańców Naramowic - wybieg.

- W tegorocznym budżecie nadal dużo jest projektów, które spełniają podstawowe potrzeby mieszkańców, pomysły bardzo oryginalne są w mniejszości - mówi Anna Gawrysiak-Knez, przewodnicząca Zespołu ds. PBO18. - To świadczy o tym, że Poznański Budżet Obywatelski nadal się rozwija. Przez pięć lat jego funkcjonowania można zauważyć, jak zwiększa się wiedza wnioskodawców na temat działania miasta i procesów inwestycyjnych. Widać też aktywność poszczególnych grup społecznych - dobrym przykładem mogą być rowerzyści, którzy zgłosili wiele projektów.  

Podczas gali wręczono też nagrody zwycięzcom Konkursu Filmowego PBO18. Pierwsze miejsce zajął film "Narysujmy Miasto", wyprodukowany przez uczniów Zespołu Szkół Łączności: Patryka Bańkowskiego, Filipa Tomczaka, Marię Chrzan i Bartłomieja Plewę, a drugie - "Jest taki dom" autorstwa uczniów Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny: Patrycji Skowrońskiej i Tymoteusza Górskiego.

Poznański Budżet Obywatelski w 2018 roku liczy 18 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 6 mln zł, pozostałe pieniądze podzielone są pomiędzy rejony, proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców oraz powierzchni.

- Dziękuję również wszystkim tym poznaniakom, których projekty nie uzyskały wystarczającego poparcia albo nie spełniły kryterów formalnych i nie będą mogły być realizowane w ramach tegorocznego PBO - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta miasta. - W imieniu prezydenta zapewniam, że pochylimy się nad każdym złożonym projektem. PBO to dowód, że udało nam się przekonać poznaniaków, że za słowem samorząd kryje się nie urząd miasta, ale jego mieszkańcy.

Zwycięskie propozycje zostaną wpisane do budżetu miejskiego na 2018 rok. Szczegółowe wyniki można znaleźć tutaj: https://pbo2018.um.poznan.pl/i/pbo-2018/voting

Alicja Wesołowska/biuro prasowe