Poznański Think Tank

Miasto Poznań powołało Think Tank, czyli zespół zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. 18 naukowców i przedsiębiorców będzie nieodpłatnie wspierać działania Urzędu Miasta we wdrażaniu zaktualizowanej na początku roku Strategii Rozwoju Miasta 2020+.

Poznański Think Tank - grafika artykułu
Poznański Think Tank

Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się w miejskim coworkingu - Strefie Pracy Wspólnej "+jeden".  Think Tank, jako element struktury wdrażania Strategii, to niezależny komitet doradczy o charakterze non profit, funkcjonujący przy Wydziale Rozwoju Miasta.

- Chcemy wzmacniać debatę publiczną w mieście, tworzyć dla niej nowe formy oraz dostarczać liderom samorządowym syntetycznej wiedzy, pozwalającej podejmować lepsze decyzje. Postawiliśmy przed sobą zadanie inspirowania do szerszego, wielowymiarowego spojrzenia na rzeczywistość - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do celów działalności Think Tanku należeć będzie poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych, badania i konsulting oraz udział w debacie publicznej. Efektem pracy będą systemowe rozwiązania, które z jednej strony usprawnią działania urzędu, z drugiej pozwolą na podniesienie jakości życia mieszkańcom w różnych obszarach funkcjonowania miasta. Dodatkowym założeniem będzie stworzenie platformy do inspirującej wymiany doświadczeń między sferami, które zazwyczaj się nie przenikają: publiczną i prywatną, między teorią i praktyką, wiedzą i intuicją.

- Zależy mi na wprowadzeniu w życie rozwiązań, które zostały zaplanowane w dokumencie kierunkowym dla Poznania, jakim jest Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+. Dlatego miejski Think Tank, ma monitorować trendy makroekonomiczne i społeczne, czyli tak zwany trendspotting, które wpływają na rozwój Poznania - zapewnia prezydent Mariusz Wiśniewski i dodaje - Będzie też rekomendował przeprojektowanie procesów, procedur, czy usług oraz założeń sposobów realizacji projektów oraz współtworzył i testował pilotażowe, innowacyjne rozwiązania, służące poprawie jakości życia mieszkańców.

Na początku bieżącego roku, Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji  Strategii Rozwoju Miasta 2020+. Kolejnym etapem jest proces wdrażania strategii, który bazuje z jednej strony na pozyskaniu wiedzy i szeroką dyskusję z otoczeniem zewnętrznym, z drugiej nastawiony jest na aktywną współpracę jednostek wykonawczych w ramach Urzędu Miasta.

Zdaniem Iwony Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta do głównych założeń procesu wdrażania strategii należy współpraca i komunikacja w ramach zespołów interdyscyplinarnych, która pozwala łączyć wiedzę z różnych środowisk (biznes, nauka, mieszkańcy), dziedzin funkcjonowania miasta oraz zestawić wiele często odmiennych punktów widzenia. - Tak szerokie i otwarte spojrzenie na zadania, powoduje, że ich realizacja wpisuje się w więcej niż jeden priorytet - przekonuje dyrektor Iwona Matuszczak Szulc.

W zespole Think Tanku znajduje się 18 osób, specjalistów, reprezentujących najważniejsze obszary funkcjonowania miasta,  w tym architekturę, oświatę, badania, technologie informatyczne, przedsiębiorczość, transport, turystykę, rewitalizację, historię sztuki i kulturę, ekonomię, geografię, socjologię, finanse, innowacje w biznesie, zarządzanie wiedzą, politykę społeczną oraz architekturę krajobrazu. Następne spotkanie odbędzie się w czerwcu.

Hubert Bugajny/biuro prasowe/WRM