Razem dla Eryka

16-letni Eryk od lat walczy z groźnym nowotworem. Lek, który może mu uratować życie, jest bardzo drogi. Rada osiedla i wolontariusze organizują więc wielką akcję, która ma pomóc zebrać pieniądze na leczenie nastolatka.

Licytacja, z której dochód pomoże w leczeniu Eryka, odbędzie się w niedzielę
Licytacja, z której dochód pomoże w leczeniu Eryka, odbędzie się w niedzielę

Eryk zachorował w 2009 roku - wtedy lekarze zdiagnozowali u niego groźnego chłoniaka limfoblastycznego. Po latach leczenia nowotwór zaatakował ponownie, a w 2017 u Eryka wykryto kolejną wznowę choroby.

Obecnie nastolatek przebywa w szpitalu, przechodzi cykl chemioterapii. Został zakwalifikowany również do leczenia biologicznego przeciwciałami Blinatumomabu - lek nie jest jednak refundowany. Pierwsze dwa cykle kosztują ponad 600 tysięcy złotych - rodzina nie jest w stanie wyłożyć takiej sumy.
W akcję, która ma pomóc Erykowi, włączyło więc się kilkanaście osób: mieszkańcy kilku osiedli, nauczyciele, uczniowie, znajomi oraz przewodniczący Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Krzysztof Bartosiak.

- Pomysł narodził się spontanicznie - przyznaje Krzysztof Bartosiak. - Zarówno w Szkole Podstawowej nr 45, w której uczył się Eryk, jak i w Zespole Szkół nr 7 w Antoninku, gdzie chodzi do gimnazjum, zebrali się ludzie, którzy chcieli pomóc. Podczas organizowanego przez radę osiedla spotkania opłatkowego podeszła do mnie jedna z nauczycielek z prośbą o rozkręcenie akcji, po świętach odebrałem też telefon w tej sprawie z SP 45. Uznaliśmy, że trzeba działać!

Już w najbliższą niedzielę w Szkole Podstawowej nr 46 (ul. Inowrocławska 19) odbędzie się koncert "Ocalić Eryka - RAZEM DLA ERYKA". Podczas koncertu odbędzie się licytacja połączona z kwestą, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na leczenie nastolatka. Start o godz. 14.

Plakaty informujące o akcji pojawiły się już na kilkunastu przystankach komunikacji miejskiej na Nowym Mieście. Do wylicytowania będą m.in.: rękawice Łukasza Fabiańskiego, koszulki z podpisami reprezentacji Polski (w składzie z meczu z Meksykiem), koszulka z podpisami zawodników Lecha Poznań (stary skład - z Robertem Lewandowskim), autografy Łukasza Kubota, płyty z autografami m.in. Kamila Bednarka czy Strachów na Lachy oraz wiele innych przedmiotów (w tym dzieła sztuki).

W piątek (19 stycznia) w kościele w Antoninku odbędzie się koncert chóru Spontaneo (początek o godz. 19), a w sobotę (20 stycznia) m.in. dla Eryka pobiegną uczestnicy XII Charytatywnego Biegu z Maltańskim Światełkiem - na konto chłopca trafi część pieniędzy z opłaty startowej.

W planach jest również turniej międzyszkolny, w którym rywalizować będą uczniowie z poznańskich i swarzędzkich szkół.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji Się Pomaga: https://www.siepomaga.pl/ocalic-eryka oraz na profilu wydarzenia na Fb: https://www.facebook.com/events/137741943573586/permalink/137742576906856/.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe